19.2 C
Bytom
8 sierpnia 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Nie lekceważmy problemów laryngologicznych
Publicystyka

Nie lekceważmy problemów laryngologicznych

Dolegliwości takie jak problemy z przerośniętymi migdałami czy ból zatok to kluczowe symptomy ku temu, by odwiedzić gabinet laryngologa. Około 1/4 dorosłych Polaków zmaga się na co dzień z tego typu kłopotami zdrowotnymi, jednak około 1/3 tej grupy (czyli nawet 8 do 10 procent ogółu populacji) wcale nie udaje się do lekarza.

Przyczyn lekceważenia może być kilka: słaba dostępność specjalisty w zakresie ubezpieczenia NFZ i długie kolejki oczekujących pacjentów, konieczność uzyskania skierowania u medyka pierwszego kontaktu, czy w końcu brak świadomości tego, że dany problem może być manifestacją znacznie poważniejszej choroby.

Chrapanie to wcale nie błahostka!

Chrapanie to nie tylko nocny hałas, który przeszkadza naszym bliskim w zaśnięciu. Tego rodzaju dolegliwość może towarzyszyć innym chorobom cywilizacyjnym – nasilając ich objawy, czy też nawet, nieleczona, być przyczyną dość alarmujących schorzeń (np. bezdechu sennego). Zaburzenia oddychania podczas snu prowadzą do niedotlenienia organizmu – nie tylko nie czujemy się rano wypoczęci, ale nasza krew jest znacznie mniej nasycona tlenem niż u człowieka zupełnie zdrowego. Nazajutrz możemy np. odczuwać silne bóle głowy i rozdrażnienie, co spowodowane jest wspominanym już niskim poziomem wysycenia krwi tlenem (zjawisko to określane jest także mianem „saturacji krwi obwodowej”). Jeżeli zaniżony poziom nasycenia krwi utrzymuje się przez dłuższy czas, cała sytuacja może w końcu doprowadzić do tak śmiertelnie groźnych następstw, jak zawał serca, czy też udar mózgu! Ponadto, męska część populacji, która chrapie, może mieć również współwystępujące zaburzenia erekcji. Zaś niezależnie od płci, ludzie chrapiący są zwykle mniej sprawni czy raczej wydolni fizycznie niż osoby, których ten problem w ogóle nie dotyczy. Wszystkie te problemy są naprawdę poważne a często łatwo sobie z nimi poradzić, tylko w skrajnych przypadkach do pozbycia się choroby potrzeba jest operacja. W niektórych przypadkach wystarczy nawet specjalna poduszka zapobiegająca chrapaniu – mówi na Mateusz Dąbrowski z firmy sissel.pl.

Kiedy do laryngologa? Zapalenie zatok i przerost migdałów

Na początku artykułu wspomnieliśmy o przewlekłych bólach zatok – wiele osób usiłuje wyleczyć tego typu objawy, stosując leki dostępne bez recepty. Takie postępowanie jest skuteczne jedynie wtedy, gdy nie jest to dolegliwość o charakterze nawracającym. Jednak gdy co i rusz trzeba łykać tabletki, lepiej będzie pójść do lekarza specjalisty. Może się bowiem okazać, że przyczyną tego stanu są inne poważne schorzenia, jak zdeformowana przegroda nosowa lub zagnieżdżone w jamie nosowej polipy. W przypadku dzieci, przyczyną przewlekłego bólu zatok jest zazwyczaj przerost migdałka gardłowego: u maluchów konieczna bywa operacja, dzięki której w dorosłym życiu nie będą one odczuwać żadnych komplikacji. A konsekwencji przerośniętych migdałów chyba nie trzeba wymieniać – nieświeży oddech, czy też chronicznie zatkany nos, to tylko niektóre z nich

Pozostałe wiadomości

Kto wymyślił oświetlenie ledowe?

admin

Przygody medialno – dziennikarskie ze Świętem Bytomia w tle

admin

Czarny PR czy rzeczywistość?

admin
Trwa wczytywanie....