20.1 C
Bytom
17 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Najczęstsze przyczyny wypadków samochodowych w mieście
Publicystyka

Najczęstsze przyczyny wypadków samochodowych w mieście

454088315

Statystyki pokazane w rocznym raporcie policyjnym „Wypadki drogowe w Polsce 2012 r.” wskazują na to, iż z roku na rok spada liczba wypadków. W 2012 r. wydarzyło się 37 046 wypadków drogowych – to mniej o 7,5% w porównaniu z 2011 r. i o 4,6% mniej niż w 2010 r.. Nadal jednak tego typu zdarzeń drogowych jest bardzo dużo. Niezmienne pozostają także ich główne przyczyny. Kluczowe są mianowicie: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu. Ponadto dochodzi do dość dużej liczby wypadków z udziałem pieszych – zwłaszcza w obrębie dużych obszarów miejskich, takich jak aglomeracja Śląska.

 

Wśród czynników, które najbardziej zawodzą przy wypadkach drogowych, naczelne miejsce zajmuje czynnik ludzki. Z winy kierujących pojazdami w ubiegłym roku doszło bowiem aż do 81,5% ogółu wypadków drogowych.

 

Jakie grzechy główne?

Podczas różnego typu dyskusji na temat wypadków i kolizji z udziałem samochodów kierowcy najczęściej powołują się na zły stan dróg lub warunki atmosferyczne. Owszem, nie można mieć wątpliwości co do tego, że na występowanie wypadków drogowych wpływ mają takie czynniki, jak: jakość drogi, warunki atmosferyczne, niedostateczne oświetlenie czy stan techniczny pojazdu. Jednak przytoczone wyżej statystyki policyjne są nieubłagalne – najwięcej wypadków jest powodowanych nadmierną prędkością (w 2012 r. było ich 8 550)!

Przede wszystkim jeździmy za szybko, zbyt agresywnie (wyprzedzanie na siłę, pod górkę, na zakręcie, bez rozpoznania sytuacji na drodze, skręcając z niewłaściwego pasa lub zajeżdżając drogę, przeskakując z pasa na pas itp.), lekceważąc przepisy i wymuszając pierwszeństwo przejazdu na drogach. Dużą część wypadków powodują też kierowcy poruszający się po polskich drogach pod wpływem alkoholu.

 

Jakie niezbędne zabezpieczenia?

 

Wypadki drogowe rodzą najczęściej mniejsze lub większe konsekwencje prawne i finansowe – głównie po stronie ich sprawców. Z tego też względu każdy przezorny kierowca powinien pomyśleć nie tylko o obowiązkowym ubezpieczeniu OC, ale również o pakiecie AC i NNW, zapewniającym rozszerzony zakres ochrony.

 

Będąc sprawcą wypadku drogowego musimy liczyć się z kosztem naprawy pojazdu. Jeśli posiadamy autocasco sprawdźmy czy w ogólnych warunkach ubezpieczeń nie znajdują się zapisy ograniczające odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeń, jeżeli kierowca złamał przepisy ruchu drogowego. Zdarza się, że np. za przekroczenie prędkości firmy ubezpieczeniowe wprowadzają udziały własne, co skutkuje pomniejszeniem kwoty wypłaconego odszkodowania – mówi Ilona Dzierzgowska, PR Manager rankomat.pl.

 

Warto sprawdzić, czy w ramach assistance lub autocasco ubezpieczyciel nie oferuje auta zastępczego, jakie warunki należy spełnić, aby je otrzymać oraz na jak długo przysługuje. W tym celu może skorzystać z porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl. Tego typu praktyczne narzędzia pozwolą dopasować ofertę wielu towarzystw ubezpieczeniowych do potrzeb i możliwości finansowych.

 

Pozostałe wiadomości

Garnek żeliwny – jego prawidłowe czyszczenie i konserwacja

admin

Wywóz gruzu Bytom

admin

Tu remoncik, tam opóźnienie… czyli Łagiewnicka po bytomsku [Aktualizacja]

admin
Trwa wczytywanie....