6.6 C
Bytom
18 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Muzy 2012 przyznane. Zdjęcia
Fotoreportaze Śródmieście Wyróżnione

Muzy 2012 przyznane. Zdjęcia

Po raz szesnasty odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury „Muza 2012”, którą uświetnił występ Lory Szafran wraz z zespołem. Wokalistka zaprezentowała w Bytomskim Centrum Kultury utwory z najnowszego albumu, na który składają się kompozycje Leonarda Cohena. 

Muza jest nagrodą Prezydenta Bytomia będącą formą uznania za twórczość artystyczną w danym roku lub za całokształt dokonań artystycznych. Głównym założeniem przyświecającym idei jej wręczania była chęć wyróżnienia osobowości, których działalność w zakresie kultury przyczyniła się do rozwoju miasta i poszerzenia kultury lokalnej. Po raz pierwszy została przyznana w 1997 roku. Przyznaje się ją w trzech kategoriach: osiągnięcia twórcze, upowszechnianie kultury oraz zarządzanie kulturą.
Wśród laureatów Muzy są między innymi takie osobistości jak: Jan Drabina, Tadeusz Serafin, Jose Torres, Ewa Uryga, Wiesław Ochman czy Jerzy Stuhr.

Tegorocznymi laureatami Nagrody Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury „Muza” 2012 zostali:

1. Dominik Abłamowicz – dr n. hum. archeolog, dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu – MUZA 2012 (kategoria – zarządzanie kulturą i osiągnięcia twórcze). Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu. Ukończył studia archeologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pracę doktorską obronił w Instytucie Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Przez wiele lat pracował w Muzeum Śląskim w Katowicach. Jest jednym z trzech rzeczoznawców Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie archeologii. Od 2010 roku jest dyrektorem Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. W trakcie swojej kariery zawodowej był organizatorem i uczestnikiem licznych badań archeologicznych i konferencji naukowych. Jako współredaktor lub redaktor opracował 3 monografie. Jest laureatem nagrody zespołowej Rektora Uniwersytetu Łódzkiego za książkę „Katyń w świetle badań terenowych 1994-1995”. Od czasu objęcia stanowiska dyrektora Muzeum Górnośląskiego w instytucji tej wzbogacono dotychczasową działalność programową o nowe wydarzenia i inicjatywy, do których m.in. należy zaliczyć: cykl spotkań pt. Rozbieranie Śląska, Skarby Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Spotkania miesiąca z zaproszonymi gośćmi, spotkania z cyklu dni otwarte Muzeum, zorganizowanie uroczystych obchodów 100-lecia instytucji. Na podkreślenie zasługuje również rozwinięcie i zintensyfikowanie współpracy międzynarodowej Muzeum: nawiązanie współpracy w ramach programu Leonardo da Vinci z muzeami w Irlandii, Hiszpanii i Holandii oraz z wieloma innymi zagranicznymi placówkami muzealnymi m.in. w Niemczech. Rumunii, Norwegii czy Chorwacji. Do jednych z ważniejszych działań podjętych w ostatnim czasie należy wszczęcie procedury uzyskania przez Muzeum Górnośląskie statusu muzeum rejestrowego oraz intensyfikacja działalności wydawniczej muzeum, zwiększenie ilości wydarzeń kulturalnych i dostosowywanie ich charakteru oraz tematyki do oczekiwań odbiorców, w tym dzieci.

2. Aleksandra Kozimala-Kliś – baletmistrzyni, kierownik baletu Opery Śląskiej w Bytomiu – MUZA 2012 (kategoria – osiągnięcia twórcze). Absolwentka Poznańskiej Szkoły Baletowej. Od 1972 roku związana z Operą Śląską w Bytomiu. Od pierwszego wejścia na scenę swoją sugestywnością przekazu wrażeń i emocji skupiała na sobie uwagę publiczności. Jest tancerką uniwersalną, którą charakteryzuje perfekcja techniczna, idealne warunki fizyczne, wdzięk, muzykalność i temperament. Wykreowała główne partie w spektaklach baletowych oraz we wstawkach baletowych widowisk operowych i operetkowych takich jak: Odetta w Jeziorze Łabędzim, Klara w Dziadku do Orzechów, Kopciuszek w Kopciuszku, Kitri w Don Kichocie, Ewa w Stworzeniu Świata, Śnieżka w Królewnie Śnieżce oraz w Chopinaliach i Tańcach Połowieckich. Za tytułową rolę w Balecie Giselle w 1998 roku otrzymała Złotą Maskę. Od 1989 roku do dnia dzisiejszego pełni funkcję kierownika baletu Opery Śląskiej. W dziejach polskiego baletu jest faktem bez precedensu, żeby primabalerina w ramach swojej kariery zawodowej była jednocześnie przez 12 lat kierownikiem baletu. W tym roku obchodzi jubileusz 40 – lecia pracy artystycznej.

3. Izabella Wójcik-Kühnel – archeolog, pracownik Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu – MUZA 2012 (kategoria – upowszechnianie i osiągnięcia twórcze). W swojej dotychczasowej karierze zawodowej pracowała m.in. jako pracownik naukowo-techniczny Uniwersytetu Śląskiego, bibliotekarz i nauczyciel. W 1978 roku związała się z Muzeum Górnośląskim, w którym pracuje do dziś. Pani Wójcik-Kühnel bierze udział w badaniach wykopaliskowych na różnych stanowiskach w Bytomiu i w regionie (m.in. w badaniach ratowniczych w centrum miasta). Realizuje odczyty i wykłady na konferencjach i sesjach naukowych zarówno w bytomskim Muzeum, jak i poza nim. Opracowała i uczestniczyła w przygotowaniu scenariuszy kilkudziesięciu wystaw archeologicznych i historycznych, m.in.: Górny Śląsk w pradziejach, Bytom przed wiekami, Kobieta w dziejach i współczesności Bytomia, Fotografie Żydów Polskich. I ciągle widzę ich twarze. Jest autorką i współautorką wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Pani Izabela jest aktywną członkinią Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów oraz propagatorką tej kultury. W 2011 roku została nagrodzona przez Ligę Kobiet Nieobojętnych tytułem i medalem Bytomianki Lata. Jak sama mówi – ma szczęście do ludzi, ale prawda jest taka, że to ludzie mają szczęście do Pani Izabelli. Jej sukcesy to także sukcesy innych, których skupia wokół siebie. Poznając tą niezwykłą Kobietę powiemy: czar, urok osobisty, wysoka kultura, ogromne serce, kompetencje, wiedza, umiłowanie sztuki i tego czym się zajmuje … Muzeum Górnośląskie i Miasto Bytom mogą być dumne, że mają w swojej społeczności tak wyjątkową i wspaniałą Kobietę.

4. WSZA – Wolne Stowarzyszenie Zielonych Artystów – MUZA 2012 (kategoria – upowszechnianie kultury i osiągnięcia twórcze). W życiu kulturalnym Bytomia istnieje od 1993 roku; najpierw jako grupa działań plastycznych pod kierunkiem Aleksandry Herisz w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1, od 2006 jako stowarzyszenie skupiające artystów, plastyków, muzyków, architektów, pedagogów i pasjonatów sztuki. Swoją misję realizuje poprzez organizację warsztatów, akcji artystycznych, działań twórczych i projektów edukacji kulturalnej, głównie skierowanych do bytomskiej młodzieży i dzieci. Swoje pomysły rozwija również dzięki wymianom i rezydenturom młodzieży i twórców za granicą (w Sirius Art. Center w Cobh w Irlandii, w Glasgow i w Islandii). Stowarzyszenie zrealizowało w ciągu ostatnich 6 lat ponad 30 projektów, 20 wystaw i akcji twórczych skierowanych do młodych ludzi mieszkających w Bytomiu. Najdłuższą tradycję ma międzynarodowy projekt SILEZIANY, który jest realizowany w ramach cyklu biennale od 1995 roku we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury nr 1. Ważne miejsce w działalności stowarzyszenia zajmuje młodzież w związku z czym WSZA w roku 2007 postanowiła wyróżnić najzdolniejszych młodych bytomskich artystów prestiżową nagrodą za osiągnięcia w dziedzinie kultury dla młodzieży WENA. Od 2009 roku projekt jest realizowany rok rocznie. Do tej pory honorowa kapituła przyznała nagrodę WENY 20 laureatom.

tekst: UM Bytom
fot. Wojciech Bryński

Pozostałe wiadomości

Basen pełen…polityki

admin

Wątpliwości co do segregacji śmieci? Urząd Miejski odpowie na Twoje pytania!

admin

Nasze miasto najmilszym miastem w Polsce?

admin
Trwa wczytywanie....