6.6 C
Bytom
18 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Mieszkanie do wynajęcia – jak wynająć?
Publicystyka

Mieszkanie do wynajęcia – jak wynająć?

Wynajem mieszkań nie jest w Polsce tak popularny jak krajach Europy Zachodniej. Według danych Eurostatu decyduje się na to jedynie 3,5 procenta Polaków. Tymczasem w Niemczech jest to aż 40 procent obywateli.

Dlaczego tak mało Polaków wynajmuje?

Do takiej sytuacji przyczyniają się przede wszystkim bardzo wysokie ceny najmu. Dla większości Polaków o wiele bardziej opłacalne jest kupno własnego mieszkania, gdyż koszty utrzymania nawet przy spłacaniu kredytu nie przekroczą znacząco kwoty jaką musimy przeznaczyć na wynajem. Dlatego kupno własnego M wydaje się najkorzystniejszą opcją, zwłaszcza, że jest to inwestycja przyszłościowa.

Skąd tak wysokie ceny?

Wysokie ceny najmu w Polsce wiążą się przede wszystkim z niewielką konkurencją na rynku. Dlaczego tak mało ludzi decyduje się wynająć własne mieszkanie? Głównym czynnikiem determinującym taką sytuację są regulacje prawne, które zdecydowanie lepiej chronią interesy najemcy niż właściciela mieszkania. Obecnie usunięcie z lokalu osoby, która nie płaci czynszu lub w inny sposób nie wywiązuje się z umowy może zająć kilka lat.

Ceny najmu w Polsce

Aktualnie najtaniej wynajmiemy mieszkanie w Gorzowie Wielkopolskim, a najdrożej oczywiście w stolicy.

Za najem mieszkania do 35 metrów kwadratowych zapłacimy w stolicy prawie 1600 złotych. Na drugim miejscu plasuje się Wrocław z ceną 1235 złotych. Takie samo mieszkanie w Krakowie możemy wynająć za 1176 złotych. Dla porównania w Gorzowie Wielkopolskich będzie to 727 złotych.

Mieszkanie do 50 metrów w Warszawie wynajmiemy za 2200 złotych, we Wrocławiu za 1600, a w Gorzowie Wielkopolskim 885 złotych.

Koszt najmu lokali o powierzchni większej niż 75 metrów kwadratowych to w Warszawie 4929 złotych,  w Krakowie 3200 zł, a w Gorzowie Wielkopolskim niecałe 1500 złotych !

 

Najczęściej wynajmowane

Wśród ofert najmu najwięcej znajdziemy dużych mieszkań o wielkości powyżej 75 metrów kwadratowych. Stanowią one aż 40 procent wszystkich oferowanych lokali. Najmniej, bo jedynie 10 procent ofert, dotyczy mieszkań o powierzchni do 35 metrów.

artykuł reklamowy

Pozostałe wiadomości

Najlepsze konta oszczędnościowe na rynku we wrześniu 2014

admin

Sprytna umowa, czyli parkometry szybko nie znikną z Bytomia

admin

Bezpłatny dostęp do Internetu w Bytomiu? Zadecyduj gdzie!

admin
Trwa wczytywanie....