18.5 C
Bytom
16 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » LIMINALNA. Jestem snem, którego nie wolno mi śnić [Zdjęcia]
Dzielnice Fotoreportaze Śródmieście Wyróżnione

LIMINALNA. Jestem snem, którego nie wolno mi śnić [Zdjęcia]

W wielu przypadkach mężczyzna ma wrażenie i nie całkiem się przy tym myli, że aby przekonać kobietę, musiałby ją chyba uwieść, pobić lub zgwałcić powiedział kiedyś Carl Gustav Jung, a zdanie to stało się mottem najnowszego spektaklu Grupy Artystycznej TERAZ POLIŻ, pt.: „*LIMINALNA. Jestem snem, którego nie wolno mi śnić”(…), który w założeniu ma być niewinną, ale krwawą bajką dla dorosłych. O przemocy wśród kobiet i wobec kobiet, o jej dziedziczeniu, przekazywaniu, rozpowszechnianiu i niezauważaniu. O księżniczkach, królewnach i królowych (także złych, którymi czasem staje się każda kobieta), które chcą wyrwać się i uciec z bajki.

Spektakl jest efektem kilkumiesięcznej pracy warsztatowej. Porusza ważne kwestie społeczne, które wciąż zbyt łatwo spychane są na margines i o których mówi się zbyt mało. Dowodem na wagę problemu i znaczenie tego przedstawienia jest zainteresowanie, którym obdarzają go organizacje społeczne. Spektakl został przygotowany pod auspicjami Międzynarodowej Organizacji na Rzecz Praw Człowieka AMNESTY INTERNATIONAL w ramach akcji: STOP Przemocy Wobec Kobiet. Spektakl ma za zadanie dotrzeć do jak największej liczby różnorodnych środowisk, aby pokazywać kobietom, że nie są same i nie ponoszą winy za bycie ofiarami.

Spektakl ma mobilizować zarówno mężczyzn jak i kobiety do przeciwdziałania przemocy. Dąży do zwalczenia postaw
i stereotypów społecznych, kulturowych i religijnych, które poniżają kobiety oraz do promowania równego dostępu kobiet do podejmowania decyzji. Jest wypowiedzią przeciwko przemocy wobec kobiet, powstałą po wysłuchaniu kobiet i uwierzeniu im. Uświadamia, że przemoc wobec kobiet jest jednym z najpoważniejszych naruszeń praw człowieka we współczesnym świecie. Zachęca wszystkich ludzi do zwalczania negatywnego wizerunku kobiet oraz do przeciwstawienia się mediom, reklamie i programom nauczania, które zawierają dyskryminacyjne wzorce zachowań.  W spektaklu poruszany jest problem handlu kobietami, dzieciobójstwa, dyskryminacji, uprzedmiotowienia, seryjnych zabójstw, gwałtu i wykorzystania seksualnego.

Pozostałe wiadomości

Syreny zawyją na cześć powstańców

admin

Konferencja prasowa Haliny Biedy kandydatki Platformy Obywatelskiej na prezydenta miasta. Wideo

admin

Agora Bytom nagrodzona

admin
Trwa wczytywanie....