12.4 C
Bytom
23 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » KWW ProjektBytom.pl: Szpital nr 1 w Bytomiu to bomba z opóźnionym zapłonem. Czy podzielimy los Gryfina ?
Publicystyka Śródmieście

KWW ProjektBytom.pl: Szpital nr 1 w Bytomiu to bomba z opóźnionym zapłonem. Czy podzielimy los Gryfina ?

W ostatnich dniach nic nie wzbudza w Bytomiu tyle kontrowersji, co sytuacja finansowa Szpitala nr 1 w Bytomiu. Zobowiązania szpitala przekroczyły już kwotę 21 milionów złotych. To efekt nieudolności  osób odpowiedzialnych za tworzenie dokumentacji  w konkursach ofert  z NFZ i  braku odpowiednich działań dyrekcji wobec stale rosnących kosztów. 

Odwołane władze miasta nie potrafiły zaradzić tej sytuacji, a ostatnie decyzje pani Komisarza Halny Biedy tylko potwierdzają, w którym kierunku zmierza szpital. Udzieliła szpitalowi pożyczki w kwocie 3 i pół miliona złotych. Podjęła też bardzo ryzykowny krok wyrażając zgodę na  zabezpieczenie linii kredytowej, cesją wierzytelności z umowy szpitala z NFZ. Na prośbę dyrekcji szpitala udzieliła też poręczenia w kwocie 500 tysięcy złotych. Szpital stał się nałogowym pożyczkobiorcą – hazardzistą, a podejmowane działania można określić jednoznacznie. To gaszenie pożaru drogim pieniądzem. Mieszkańcy miasta i pracownicy widzieli dotąd same pozytywne działania miasta i dyrekcji. Wszyscy skupiali się na prowadzonych w szpitalu remontach i snuli wizję placówki z płynnością finansową.

Nowa ustawa o działalności leczniczej nie pozostawia jednak żadnych złudzeń- jeśli miasto nie pokryje w przyszłym roku ujemnego wyniku finansowego szpitala, po 12 miesiącach  rozpocznie się proces jego likwidacji lub zmiana formy organizacyjno-prawnej. Nie będzie to mała kwota – 2011 rok szpital zakończył wynikiem -4.240.038,85 zł, rok 2012 jest dla szpitala jeszcze gorszy, bo aż o 7% zmniejszony został kontrakt z NFZ.

Istnieje ryzyko, że szpital może być przekształcony w spółkę prawa handlowego, co zwykle wiąże się z utratą miejsc pracy sporej części personelu i ryzykiem ogłoszenia upadłości, a wówczas dobrze doinwestowany szpital może trafić w prywatne ręce” mówi Magdalena Łosik z KWW ProjektBytom.pl.

Z niezrozumiałych przyczyn odwołane władze miasta starają się nie poruszać tego tematu w trwającej kampanii przedwyborczej, pracownicy szpitala są przekonani o tym, że udzielone pożyczki są gwarancją ciągłości zatrudnienia. Niebawem szpitalowi dojdą kolejne wydatki, np. obowiązkowe OC od zdarzeń medycznych. Nowe władze miasta czeka nie lada wyzwanie i jedno nie ulega najmniejszej wątpliwości- podjęta przez nie decyzja spotka się z protestem pracowników i niepokojem mieszkańców Bytomia, którzy mogli dotąd bez zakłóceń korzystać ze świetnej opieki zatrudnionej tam kadry.

„Najbliższa kadencja Prezydenta i Rady Miejskiej będzie kluczowa dla rozwiązania tego problemu. Tylko kompetentny Prezydent i przygotowana merytorycznie Rada sprosta temu wyzwaniu. Wiemy jak rozwiązać ten problem kompleksowo” – mówi Tomasz Chojnacki Kandydat na Prezydenta Miasta Bytom.

materiały KWW ProjektBytom.pl

Pozostałe wiadomości

Po co nam hala?

admin

Zatrzymany wandal

admin

Bytomskie Centrum Kultury powalczy o „Betonową Kostkę”?

admin
Trwa wczytywanie....