0.4 C
Bytom
5 grudnia 2021
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Kto wymyślił oświetlenie ledowe?
Publicystyka

Kto wymyślił oświetlenie ledowe?

Technologia LED rozwija sie w bardzo szybkim tempie. Oświetlenie LEDowe wykorzystywane jest wewnątrz budynków mieszkalnych oraz hal produkcyjnych, na zewnątrz, a więc w ogrodach, alejkach parkowych oraz na ulicach. Co więcej, technologię tę wykorzystuje się już od dawna w elektronice, m.in. w telewizorach czy też oświetleniu samochodów. LED wykorzystuje się tak często i w tak dużej skali dlatego, ponieważ niesie ze sobą wiele korzyści; dużą wydajność, energooszczędność, ale także dużą efektowność, a wielu z nas właśnie na tym zależy. Czy jednak kiedykolwiek zastanawiamy się jaka jest historia urządzeń lub technologii, z których tak śmiało korzystamy?

Kim był wynalazca LED?

Wskazanie jednego, konkretnego pomysłodawcy tej technologii nie jest możliwe. Za wynalazcę diody elektroluminescencyjnej, zwanej także diodą świecąca, a więc LED, w takiej formie, w jakiej znamy ja obecnie, uważany jest Nick Holonyak junior. Koniecznie należy jednak wspomnieć, że pierwszym, który zauważył, że diody wykorzystywane w odbiornikach radiowych (tzw. diody ostrzowe) emitują światło był Oleg Władymirowicz Łosiew.

Oleg Władymirowicz Łosiew był radzieckim naukowcem oraz wynalazcą. Wynalazł miedzy innymi pierwszy wzmacniacz półprzewodnikowy w 1922 roku, podjął sie także prób udoskonalania detektora kryształkowego. Podczas prowadzonych badań i wykonywanych doświadczeń odkrył elektroluminescencję. Zjawisko to opisał aż w 16 artykułach w latach 1927 – 1930. Po śmierci Łosiewa w 1942 roku, sprawa świecących diod nieco zwolniła, a wszystko poprzez brak możliwości zwiększenia mocy światła w diodach w temperaturze pokojowej. Z tego względu, diody miały bardzo słabe światło, nie mogły być używane jako główne oświetlenie. Wykorzystywano je jedynie w kontrolkach oraz testerach. Po drugiej wojnie światowej, wynaleziono diodę emitującą niewidzialne promienie podczerwieni, dzięki czemu można było zastosować ją w temperaturze pokojowej.

W latach 60 XX wieku, technologię tę na nowo odkrył, ale także wprowadził w nasze życie Nick Holonyak Junior. Holonyak to amerykański inżynier, żyjący do dziś, który oficjalnie został uznany za wynalazcę diody LED. Dzięki jego staraniom, szybko weszła do produkcji. Jednak, jak każda nowa technologia – nie była tania. Produkcja tego typu diod kosztowała całą fortunę. Dość szybko jednak ceny znacznie sie obniżyły, a technologia znalazła wiele dziedzin, w których mogła być z powodzeniem wykorzystywana. Wydajność diod wciąż wzrastała i zaczęła ona towarzyszyć ludziom w coraz liczniejszych obszarach; w motoryzacji, wystroju wnętrz, elektronice. Obecnie jest ona stosowana w różnych dziedzinach życia i jest częścią kilkudziesięciu technologii.

Oświetlenie ledowe jest często wykorzystywane, a statystyki wskazują ciągły wzrost zainteresowania tym typem oświetlenia. Biorąc pod uwagę szereg pozytywnych i pożądanych właściwości LEDów, nie możemy dziwić się takiemu obrotowi sprawy. Co więcej, można sądzić, że zainteresowanie tą technologią będzie coraz większe – nie tylko ze względu na energooszczędność oświetlenia, ale także ze względu na jego duża trwałość oraz efektowność. Z przeprowadzonych przez firmę Databeans badań wynika, że od 2006 roku wzrost sprzedaży oświetlenia LED jest niewiarygodnie duży. Przykładowo, do roku 2010 sprzedaż nie przekroczyła 1000 mln dolarów, roku 2012 była już na poziomie znacznie powyżej 2000 mln dolarów, a obecnie szacuje się ją na ponad 5000 mln. Dla klientów najważniejsza powinna być jednak informacja, że LEDy wciąż będą zaskakiwać i kusić nas niższymi i bardziej konkurencyjnymi cenami.

Pozostałe wiadomości

Nowy inwestor w Bytomiu. Powstanie Bytom Square?

admin

Jaką firmę pożyczkową wybrać na święta gdy zabraknie pieniędzy?

admin

Wakacje z maluchem

admin
Trwa wczytywanie....