25.4 C
Bytom
20 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Kto odbierze odpady? Trwa analiza ofert
Dzielnice Wyróżnione

Kto odbierze odpady? Trwa analiza ofert

Nie będzie drugiego przetargu na odbiór śmieci w Bytomiu. Zgodnie z wyrokiem Krajowej Izby Odwoławczej, miasto ma odrzucić ofertę Waldemara Stracha, a komisja przetargowa ponownie przeanalizować propozycje firm ubiegających się o to zamówienie.

 

Przypomnijmy, do przetargu na odbiór śmieci w Bytomiu zgłosiło się 5 firm. Komisja przetargowa wyłoniła, najkorzystniejszą ofertę, którą złożył Prywatny Zakład Oczyszczania Miasta Waldemar Strach. Jednak tę decyzję zakwestionowała firma Alba, składając skargę do Krajowej Izby Odwoławczej. KIO przychyliła się do niej uznając, że oferta firmy Strach zawiera rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia.

 

Zadaniem miasta jest wybranie najkorzystniejszej oferty dla mieszkańców i dopilnowanie firmy, by wykonała tę usługę należycie, wprowadzając odpowiednie zapisy w umowie, dlatego decyzja KIO jest zaskakująca  – mówił na dzisiejszym spotkaniu z dziennikarzami zastępca prezydenta Bytomia Andrzej Panek.

 

Kwoty, jakie zaproponowali pozostali wykonawcy nie różnią się wiele od tej, jaką zaoferowała firma Strach. Istnieje ryzyko, że po ponownym rozstrzygnięciu przetargu firmy, które nie zostaną wybrane, znów będą wnioskować o unieważnienie decyzji komisji. Dlatego o złożenie stosownych wyjaśnień została poproszona kolejna firma. Swoje stanowisko przedstawiła ona w ponadstustronicowym dokumencie. Teraz trwa jego dogłębna analiza.

 

Problemy z wprowadzeniem tzw. „ustawy śmieciowej” ma wiele miast w Polsce. Przetargi rozstrzygane były w maju i czerwcu, a do Krajowej Izby Odwoławczej tylko do początku czerwca wpłynęło 170 odwołań od rozstrzygnięć dotyczących „przetargów śmieciowych” z całego kraju.

 

Najważniejsze jest jednak to, że bytomianie nie odczuli problemów z wyłonieniem firmy odbierającej śmieci. W naszym mieście są one odbierane na bieżąco – mówi zastępca prezydenta Andrzej Panek.

 

Przypomnijmy, zgodnie z prawem od 1 lipca śmieci odbierane są na koszt gminy.

Pozostałe wiadomości

Betlejemskie Światło Pokoju w Bytomiu

admin

Karta, która może uratować życie [Zdjęcia]

admin

Wpadł na „podwójnym gazie”

admin
Trwa wczytywanie....