12.4 C
Bytom
23 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Kredyt obrotowy dla małej firmy
Publicystyka

Kredyt obrotowy dla małej firmy

Prowadząc małą firmę nieraz trzeba zmagać się z brakiem płynności finansowej. Wystarczy bowiem nawet krótkotrwałe załamanie na rynku, aby niewielkie przedsiębiorstwo nieposiadające zbyt wielkich zasobów gotówki mogło popaść w tarapaty. Pewnym, choć niezupełnym, rozwiązaniem tego problemu może być kredyt obrotowy zaciągnięty w banku.

Kredyt obrotowy, czyli w każdym banku inaczej

Niestety, niełatwo jest odpowiedzieć na pytanie, czym jest ta pożyczka, gdyż każdy z banków, który je udziela, rozumie pod tym pojęciem zupełnie inny produkt (w sumie nie ma się co dziwić – wszelakie kredyty dla firm już tak po prostu mają).  Powoduje to pewną niedogodność – ze względu na liczbę ofert tego typu nie jesteśmy za bardzo w stanie ocenić  każdej z nich, a następnie porównać z wszystkimi innymi pod kątem ich  opłacalności oraz dostosowania do naszych potrzeb.

Nie powinno nas zatem zdziwić, jeśli mianem kredyt obrotowy jeden bank określa  coś w rodzaju debetu na koncie, tyle tylko że nie na prywatnym lecz firmowym, a według drugiego zaś kredyt obrotowy to pożyczka, której raty musimy spłacać co miesiąc wraz z odsetkami. Dla jednych ta różnorodność będzie prawdziwym utrapieniem, nikt bowiem nie lubi przedzierać się przez setki ofert,  dla innych sporym plusem, dającym możliwość znalezienia czegoś, co jest dokładnie skrojone na ich potrzeby i możliwości.

Przeznaczenie kredytu gotówkowego

Jeśli chodzi o konieczność określenia przeznaczenia środków, jakie chcemy pozyskać w ramach kredytu obrotowego, to i tu praktyka banków jest bardzo różna. Te o bardziej liberalnym nastawieniu nawet o to nie zapytają, inne zaś są gotowe przyznać nam pożyczkę tylko pod warunkiem, że będziemy każdorazowo przedstawiać fakturę, którą zamierzamy opłacić z przekazanych środków.

Koszty

Zapewne nikogo nie zaskoczy informacja, że i w kwestii kosztów, jakie poniesiemy w związku z zaciągniętym kredytem, panuje duża różnorodność wśród banków. Jedynym pewnikiem jest tutaj jego oprocentowanie, jego wysokość jednak to już zupełnie inna sprawa, choćby z tego powodu, że banki w jego ustalaniu mogą posługiwać się odmiennymi stawkami bazowymi (jeden na przykład wybierze WIBOR, drugi natomiast EURIBOR).

Do tego dochodzą różne prowizje, np. za rozpatrzenie wniosku o przyznanie kredytu, które mogą – ale nie muszą – być pobierane w danym banku. Dlatego trzeba naprawdę sporo się nachodzić i posprawdzać, aby móc zestawić choćby kilka ofert z różnych instytucji finansowych. http://www.ideabank.pl/kredyt-przez-internet-obrotomierz

logotyp_Idea_Bank

Pozostałe wiadomości

Mecz Polonii Bytom z Grunwaldem Ruda Śląska

admin

Egipt widziany znad i spod wody

admin

Jak wybrać urządzenie wielofunkcyjne do domu?

admin
Trwa wczytywanie....