25.4 C
Bytom
20 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Konstrukcja dachu w domu jednorodzinnym
Publicystyka

Konstrukcja dachu w domu jednorodzinnym

konstrukcja-dachu-domu

Wśród rodzimych projektów domów jednorodzinnych w przewadze znajdują się dachy strome. Z biegiem lat, zmienia się również moda na rodzaje dachów. Nie mały wpływ na ich wygląd ma tradycja danego regionu, stylizacja, czy po prostu względy pogodowe. Innego typu dachy dominują w górskim klimacie, inne na nizinach.

 

Do najczęściej pojawiających się typów dachu należą dach dwuspadowy, czterospadowy, pulpitowy, mansardowy, kopertowy, przyczółkowy, czy naczółkowy.

W kwestii samej konstrukcji dachu przekroje poszczególnych części więźby dachowej wynikają głównie z obliczeń wytrzymałościowych, które przeważnie zależne są od wielkości budynku, kąta nachylenia dachu, rodzaju pokrycia oraz strefy wiatrowej i śniegowej.

Konstrukcje krokwi

Istnieją trzy główne rodzaje konstrukcji krokwiowych. Jest to więźba krokwiowa, czyli najprostsza konstrukcja stosowana, gdy rozpiętość między ścianami konstrukcyjnymi jest mniejsza niż 7 metrów.

Drugi rodzaj to więźba krokwiowo- jętkowa, którą stosuje się w budynkach, gdzie rozpiętość między ścianami nośnymi znajduje się w przedziale 7- 11 metrów. Rolą jętki jest podtrzymywanie krokwi w połowie jej długości. Stanowi element zabezpieczenia.

Więźba krokwiowo-kleszczowa pojawia się w budynkach, gdzie ściany nośne budynku oddalone są od siebie więcej aniżeli 11 metrów. Krokwie tutaj wsparte są na dodatkowej konstrukcji, dzięki czemu ciężar dachu przenosi się ze ściany na strop. W projektach domów z więźbą krokwiowo-kleszczową konieczne jest skrupulatne zaprojektowanie nośnego stropu.

Drewno na więźbę

Drewno, z którego powstanie więźba powinno być przede wszystkim bardzo dobrze przesuszone i zaimpregnowane nie tylko przed działaniem czynników atmosferycznych, ale również wilgoci, czy też szkodników.

W rodzimym budownictwie najczęściej stosuje się drewno iglaste, głównie świerk i sosnę, której cena jest największą zaletą. Drewno na więźbę przede wszystkim nie może mieć zbyt dużej ilości sęków. Problemem nie są natomiast pęknięcia powstałe wzdłuż włókien, ponieważ jest to naturalny proces bez szkody dla konstrukcji więźby.

Pokrycie dachu

Pokrycie dachu pełni podwójną rolę. Zapewnia estetyczny wygląd oraz zabezpiecza przed działaniem czynników atmosferycznych. Na rodzimych budynkach przeważają pokrycia sztuczne, które są funkcjonalne i bezpieczne. Wariant naturalny, czyli krycie strzechą, czy słomą, stosowany jest niezwykle rzadko.

Do podstawowych pokryć dachowych zalicza się głównie dachówkę. Inwestor może wybierać spośród dachówki ceramicznej i cementowej. Tutaj pojawia się szeroka gama barw.

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest blachodachówka. Zazwyczaj są to stalowe arkusze, rzadziej tradycyjna blacha miedziana, ponieważ jest droższym rozwiązaniem.

Do pokryć dachowych zalicza się również gonty bitumiczne, powstałe z pasów papy asfaltowej, którą następnie tnie się w kształt figur geometrycznych i nakłada łuskowo na dach. Gonty bitumiczne pojawiają się najczęściej gdy dach ma złożoną budowę, jest stromy lub ma postać łamaną.

Najtańszą propozycją jest papa, którą układa się szybko. Jednakże nie jest to rozwiązanie estetyczne dlatego najczęściej spotykane na budynkach o przeznaczeniu gospodarczym lub też na domkach letniskowych.

Inwestor dokonując wyboru pokrycia musi koniecznie pamiętać o miejscach, które należy właściwie zabezpieczyć, choćby przed wnikaniem wilgoci, czy deszczu do wnętrza budynku. Miejscami szczególnie narażonymi są kalenica, szczyt, gont, kosz, grzbiet.

Podobnie koniecznie należy sprawdzić jakość wykonania obróbek blacharskich, zwłaszcza przy oknach połaciowych, czy też kołnierz komina.

Pozostałe wiadomości

Popularne biura księgowe i księgowość na Śląsku

admin

Opowieść o urządzaniu domu

admin

Miasto chce samochód, czy już może samolot?

admin
Trwa wczytywanie....