25.4 C
Bytom
20 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Kamień w łazience
Publicystyka

Kamień w łazience

Niejednemu, który ten tytuł przeczyta, pewnie od razu przyjdzie na myśl, kamień, który w łazience się tworzy, choćby w misce sedesowej, wannie albo na armaturach. Jednakowoż nie o to idzie – kamień jako materiał jest coraz częściej wykorzystywany przy projektowaniu i urządzaniu łazienek. I to nie tylko do posadzek, ale i do urządzeń lub całkiem niedużych przedmiotów.

Kamień naturalny i nie tylko

Jeśli idzie o wybór kamiennego materiału to mamy co najmniej dwie możliwości – kamień naturalny i odlewy mineralne. W ostateczności można jeszcze zadowolić się jedynie wyglądem kamienia, materiałami ceramicznymi o takim wyglądzie, czyli glazurą i terakotą.

Naturalne kamienie wymagają różnego stopnia impregnacji, toteż w tym aspekcie zdecydowanie wygrywa odlew mineralny, która składa się z rozproszkowanego kamienia i żywicy poliestrowej. Dodatkowym plusem odlewu mineralnego jest to, że w przeciwieństwie do kamieni naturalnych w takim stopniu nie ciągnie chłodem.

 

Do kamieni najczęściej wykorzystywanych (głównie ze względu na swój wygląd) można zaliczyć:

– trawertyn – ma bardzo różnorodną strukturę, bardziej nadający się na ściany, wymaga dokładnej impregnacji ze względu na silną porowatość;

– granit – najwygodniejszy, mniej niż inne narażony na zawilgocenie, bardzo urozmaicony kolorystycznie;

– marmur – należy do najczęściej stosowanych, tylko może być niewypałem położony w małej łazience;

– onyks – z nieregularnymi naturalnymi wzorami, dobrze się sprawdza na ścianach w zestawieniu z jednolitą  kolorystycznie podłogą.

Kamień jest materiałem trwałym, mniejsze płytki lub kawałki wykorzystywane są również do kładzenia mozaik łazienkowych. Kamień, zwłaszcza z większymi porami, można również impregnować żywicą, co zmniejszyć może uczucie chłodu.

Ciekawostką nadal jest wykorzystanie kamiennych otoczaków w łazience, które służą miedzy innymi imitacji naturalnego krajobrazu, choćby górskiego strumienia. Do tego może być na przykład wykorzystane zagłębienie w posadzce i  imitacją płynącej wody przykryte hartowanym grubym szkłem.

Decydując się na kamienne ściany lub podłogę w łazience musimy wiedzieć, że jest to dużo droższe od zwykłych płytek ceramicznych.

 

Łazienkowe kamienne urządzania

Nie jest już rzadkością zstępowanie w łazienkach umywalek ceramicznych kamiennymi. Tu wykorzystuje się dodatkowo inne rodzaje skał, czasem bardziej kolorowych. Chociaż dosyć częstą jest marmur. Również kamienne blaty bywają bardzo praktyczne. Wanny przypominające skałę najczęściej są wykonywane z odlewów mineralnych. Bywają też sedesy o wyglądzie skały, a także łazienkowe naczynia lub półki. Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą produkującą stelaże podtynkowe – kkpol.com.

 

Pozostałe wiadomości

Równi i równiejsi dla Straży Miejskiej

admin

Najtańsze gry na CDP.pl

admin

Tusz do drukarki… niełatwy wybór

admin
Trwa wczytywanie....