25.4 C
Bytom
20 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Johannes Gayda Honorowym Obywatelem Miasta Bytomia
Śródmieście Wyróżnione

Johannes Gayda Honorowym Obywatelem Miasta Bytomia

Mieszkający w Recklinghausen bytomianin, Johannes Gayda, nigdy nie zapomniał o swojej małej ojczyźnie. Lata pracy na jej rzecz docenili bytomscy radni, którzy przyznali mu dziś tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bytomia. Nad uchwałą w tej sprawie głosowali w sali im. Adama Didura Opery Śląskiej.

Johannes Gayda urodził się w 1930 roku w Bytomiu. Spędził tu ponad 30 lat swojego życia, przetrwał trudne czasy wojny, a po jej zakończeniu związał się zawodowo ze Strażą Pożarną, gdzie pracował do 1958 roku. Rok później w ramach akcji łączenia rodzin opuścił swoją małą ojczyznę.

Bytomianin zamieszkał w Recklinghausen. Na początku lat 60. zatrudnił się w tamtejszym Urzędzie Miejskim i rozpoczął działalność na rzecz współpracy obu miast. Dzięki niemu strażacy z Bytomia otrzymali w latach 90. wóz ratowniczo – gaśniczy, a Szpital nr 2 zyskał tomograf komputerowy. Johannes Gayda wystarał się też o środki finansowe na naprawę dachu kościoła św. Ducha i Zakładu Opiekuńczego Sióstr Boromeuszek przy ulicy Krakowskiej. To tylko przykłady jego licznych zasług.

Społeczno – obywatelską postawę bytomianina docenił m.in. Prezydent Niemiec, przyznając mu w 2002 roku Federalny Krzyż Zasług za pracę na rzecz narodu i państwa, w tym niemiecko – polskiego pojednania. W swojej małej ojczyźnie, do której zresztą wciąż powraca, nagrodzony został z kolei Medalem Miasta Bytomia i Bytomską Nagrodą Europejską.

Od dziś Johannes Gayda ma na swoim koncie kolejne wyróżnienie. Tytułu Obywatela Miasta Bytomia osobiście gratulował mu m.in. prezydent Damian Bartyla i burmistrz Recklinghausen Wolfgang Pantförder.

Pozostałe wiadomości

Grudzień z lodowiskiem, ale bez Jarmarku Świątecznego

admin

Zawalił się strop w pustostanie przy ul. Brzezińskiej.

admin

Para prezydencka RP nie żyje, Bytom łączy się w smutku.

admin
Trwa wczytywanie....