24.7 C
Bytom
19 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Jesteś pacjentem? Przyjdź do CH Agora i uzyskaj informacje o swoim leczeniu
Śródmieście Wyróżnione

Jesteś pacjentem? Przyjdź do CH Agora i uzyskaj informacje o swoim leczeniu

Zintegrowany Informator Pacjenta – tak nazywa się ogólnopolski serwis internetowy, dzięki któremu pacjenci mogą uzyskać wiedzę o świadczeniach zdrowotnych, z których korzystali w ciągu ostatnich pięciu lat. Dowiedzą też ile kosztowało ich leczenie. Wcześniej jednak muszą postarać się o osobisty identyfikator, czyli tzw. login i hasło dostępu. Te dane uzyskają w delegaturach i oddziale wojewódzkim NFZ, a wyjątkowo jutro (18 lipca) – także w CH Agora. Na parterze znajdziemy mobilny punkt ZIP, który będzie czynny od godz. 12.00 do 20.00.

 

Czego dowiemy się dzięki ZIP? – Każdy użytkownik serwisu ZIP ma dostęp do historii swojego leczenia od 2008 r. System dostarcza pacjentowi informacji m.in. o tym gdzie i kiedy się leczył, wykupił refundowaną receptę i ile zapłacił za to NFZ– mówi Marek Kopczacki, rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach.

To jednak nie wszystko. Osoby zdrowe często nie myślą o tym, czy są ubezpieczone w NFZ. Dowiadują się tego niejednokrotnie dopiero w okienku rejestracji do lekarza. By uniknąć niepewności, wystarczy zajrzeć do ZIP (zip.nfz.gov.pl). Tu przypomnimy sobie też, gdzie składaliśmy deklarację do pielęgniarki czy lekarza POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej) i do jakich specjalistów lub uzdrowisk czekamy w kolejce. Jeśli z kolei składaliśmy wniosek o sprzęt ortopedyczny, dowiemy się, jaka będzie kwota refundacji.

ZIP przyniesie korzyść także tym, którzy wyjeżdżają za granicę. – Poprzez portal podróżni od ręki sprawdzą, na jakich zasadach w krajach UE i EFTA otrzymają pomoc medyczną w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego –zapewnia Kopczacki.

Serwis daje pacjentom jeszcze jedną korzyść. Mogą na bieżąco śledzić, jakie programy profilaktyczne są aktualnie dostępne.Zamieszczone w ZIP dane są gromadzone przez NFZ od 2008 roku – mówi Kopczacki. Z tych zasobów korzystać mogą osoby ubezpieczone i nieubezpieczone, które mają prawo do świadczeń zdrowotnych lub mieli je w przeszłości. Rejestracja i korzystanie z serwisu jest  bezpłatne.

Dostęp do indywidualnego konta w ZIP mogą uzyskać osoby pełnoletnie, okazując dowód osobisty w delegaturze lub oddziale NFZ. Otrzymamy tu  login oraz tymczasowe hasło, które po pierwszym logowaniu należy zmienić.

Jutro w CH Agora zagoszczą pracownicy NFZ. Od 12.00 do 20.00 będą do dyspozycji pacjentów, którzy chcą założyć konto ZIP. Pamiętajmy o dowodzie osobistym. Na szybszą obsługę mogą liczyć ci, którzy wcześniej wypełnią formularz rejestracyjny. Znajdziemy go, klikając w link: zip.nfz.gov.pl.

Pozostałe wiadomości

[Zapowiedź] XXIV Bytomska Rowerowa Masa Krytyczna

admin

Protest uczniów trwa nadal, a prezydent używa przeciwko nim…Facebooka

admin

Teatromania 2012: Teatr A PART – „Faust”. Zdjęcia

admin
Trwa wczytywanie....