7.2 C
Bytom
2 grudnia 2021
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Z jakich urlopów możesz skorzystać, podpisując umowę o pracę w Bytomiu?
Publicystyka

Z jakich urlopów możesz skorzystać, podpisując umowę o pracę w Bytomiu?

Jeżeli dopiero rozpoczynasz pracę, możesz zastanawiać się, z jakich urlopów możesz korzystać. Pytanie to jest uzasadnione, bo ustawodawca przewidział wiele rodzajów urlopów. Przysługują one w określonych okolicznościach lub poszczególnym grupom zatrudnionych.

 

Gdy pojawia się temat urlopów, zdecydowana większość pracowników myśli o urlopach wypoczynkowych. Z tych zatrudnieni najczęściej korzystają w czasie wakacji. Letnie miesiące to idealny moment, by odpocząć od zawodowych obowiązków. Z drugiej strony, dni składające się na urlop wypoczynkowy to nie jedyne dni wolne, po które może sięgnąć pracownik. Sprawdź, o jakie urlopy możesz wnioskować, pracując na etacie w Bytomiu.

Złe samopoczucie? Awaria samochodu? Jest na to sposób!

Urlop na żądanie, bo o nim będzie mowa, w rzeczywistości nie jest dodatkowym urlopem, ale wyodrębnionym z puli dni urlopu wypoczynkowego. Jako osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, masz prawo wykorzystać 4 dni urlopu na żądanie w każdym roku kalendarzowym. Sięgnięcie po taki urlop idealnie sprawdzi się wówczas, gdy nie możesz dotrzeć do zakładu pracy choćby z uwagi na awarię pojazdu – własnego lub komunikacji miejskiej – czy wspomniane złe samopoczucie.

Gdy w rodzinie jest wesele lub pogrzeb

Konieczność uczestnictwa w uroczystościach weselnych lub pogrzebowych nie oznacza, że niezbędne będzie uszczuplenie puli dni urlopu wypoczynkowego. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z urlopu okolicznościowego. Ten został przewidziany przez ustawodawcę właśnie z myślą o takich wydarzeniach. Informacje na temat ilości dni przysługujących ci z uwagi na konkretne uroczystości znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

Uczysz się za zgodą pracodawcy? Może urlop szkoleniowy?

Z urlopu szkoleniowego możesz skorzystać wyłącznie wówczas, gdy uczysz się za zgodą swojego pracodawcy. Urlop szkoleniowy powinieneś wykorzystać w konkretnym celu – by opanować materiał pozwalający na zdanie egzaminów lub obronę pracy dyplomowej. W Kodeksie pracy znajdują się informacje o wymiarze urlopu szkoleniowego – zależy on od tego, jaką szkołę kończy pracownik.

Dłuższy wyjazd za granicę?

Co w sytuacji, gdy potrzebny jest dłuższy urlop, którego nie sposób pokryć z puli dni urlopu wypoczynkowego? Jeżeli potrzebujesz wolnego z uwagi na wyjazd za granicę lub potrzebę przygotowania się do egzaminów, bo nie przysługuje ci urlop szkoleniowy, możesz porozmawiać z przełożonym o urlopie bezpłatnym. Na taki zgodę musi wyrazić pracodawca, co więcej, może się okazać, że zastrzeże on sobie, że może cię z takiego urlopu odwołać (ale tylko wówczas, gdy urlop trwa dłużej niż 3 miesiące). Korzystanie z urlopu bezpłatnego wiąże się również z utratą obowiązków i praw pracowniczych.

Nowy członek rodziny

Z myślą o pracujących mamach i tatach, ustawodawca przewidział możliwość wykorzystania urlopów związanych z macierzyństwem. Przykładami takich są urlop macierzyński i wychowawczy. By z nich skorzystać, zainteresowani rodzice również muszą złożyć stosowne wnioski w terminach przewidzianych w ustawie. W Kodeksie pracy znajdują się wszelkie niezbędne informacje, które pozwolą zainteresowanym rodzicom rozplanować urlopy i tym samym zająć się dzieckiem.

Urlopów jest więcej

Powyżej omówione urlopy nie wyczerpują tematu dni wolnych. W Kodeksie pracy zostały uregulowane również inne urlopy, przysługujące np. pracownikom młodocianym. Część pracowników może liczyć również na dodatkowe dni wolne, które zostały wprowadzone przez układy zbiorowe pracy i które to należą się im choćby z uwagi na szkodliwe warunki pracy.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z portalem praca-bytom.info

praca-bytom-info-praca-w-bytomiu

Pozostałe wiadomości

Handel na rynku Forex- szansa na szybkie zyski?

admin

Łeba i okolice – co zwiedzać?

admin

Jak zadbać o stopy?

admin
Trwa wczytywanie....