-1.3 C
Bytom
9 grudnia 2021
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » W jaki sposób przebiega utylizacja odpadów?
Publicystyka

W jaki sposób przebiega utylizacja odpadów?

Już od kilku lat społeczeństwo kładzie ogromny nacisk na działanie ekologiczne. Ochrona środowiska jest już widoczna niemal w każdej branży. Niezwykle ogromne znaczenie ma tutaj segregacja odpadów. Coraz częściej można zauważyć podpisane kontenery czy oddzielone pojemniki w miejscach publicznych. Wszystko po to, aby zużyte tworzywa mogły zostać poddane recyklingowi. Produkcja bazująca na wykorzystanych materiałach zużywa o wiele mniej energii niż w przypadku tworzenia danych surowców od podstaw. Oszczędza się zatem prąd oraz miejsce składowania odpadów. Co więcej, zredukowana zostaje emisja szkodliwych gazów do atmosfery. Nie wszystkie artykuły mogą być jednak ponownie użyte. Niektóre z nich od razu zostają poddane utylizacji.

Niebezpieczne odpady

Być może niewielka część społeczeństwa zdaje sobie z tego sprawę, ale istnieją odpady wysoce niebezpieczne dla środowiska. Można tutaj zaliczyć zużyte urządzenia elektroniczne. Nie bez powodu w wielu placówkach, zwłaszcza w szkołach, znajdują się specjalne pojemniki na zużyte baterie. Wszystkie odpady elektroniczne są transportowane do specjalnych ośrodków, a tam – unieszkodliwiane. Zawarte w nich związki chemiczne mogłyby bowiem doprowadzić do wybuchu sprzętów. Wiąże się to także z emisją szkodliwych gazów do atmosfery. Kolejną grupa niebezpiecznych odpadów są te pochodzenia medycznego. Otrzymuje się je zarówno w większych placówkach, takich jak szpitale czy kliniki jak i w prywatnych gabinetach lekarskich czy salonach fryzjerskich. Wymaga się, aby ośrodki te były wyposażone w specjalne, jednorazowe pojemniki. Muszą one spełniać określone warunki żeby mogły być użytkowane w miejscach ochrony zdrowia (Atest PZH HB 610/93, Świadectwo COTM # 2862196 wydane przez Min.Zdr.i Op.Społ., Opinia U.J. Collegium Medicum, opinia Urz.Woj.Wydz.Ochr.Środowiska). Zgromadzonymi odpadami zajmuje się firma, z którą dana instytucja nawiąże współpracę. Nowista odbiera pełne pojemniki, wymieniając je na nowe. Następnie zostaje wypełnione Karta Przekazu Odpadu. Zużyte materiały zostają przetransportowane, a następnie zutylizowane.

Utylizacja odpadów

Jedynym skutecznym sposobem na unieszkodliwienie odpadów jest ich spalanie. W wyniku tego procesu uwalniają się niebezpieczne związki chemiczne. Można tutaj zaliczyć ibenzodioksyny, dibenzofurany, polichlorowane bifenyle, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, tlenek węgla, kadmu, ołowiu, par rtęci, arsenu, chlorowodoru, cyjanowodoru, tlenków azotu. Z tej przyczyny należy także zadbać o likwidację powstałego popiołu. Dzięki spalaniu, objętość odpadów zmniejsza się nawet o 90%. Wyżarzanie przebiega w zamkniętej komorze, w której nie ma dostępu do powietrza. Długotrwałość procesu jest zależna od ilości umieszczonego materiału. Istotne jest, aby zużyte tworzywa zostały równomiernie rozłożone na powierzchni rusztowej. Końcowym etapem jest degazacja. Polega na przewietrzaniu komory przez filtry co znacznie zmniejsza emisję szkodliwych gazów.

Współpraca z firmą zajmującą się unieszkodliwianiem odpadów jest niezwykle ważna. Warto wybierać spośród tych, cieszących się zaufaniem klientów. Nowista posiada już duże doświadczenie, co gwarantuje najwyższą jakość usług.

Pozostałe wiadomości

Sprytna umowa, czyli parkometry szybko nie znikną z Bytomia

admin

Okazja inwestycyjna – w jaki sposób ją rozpoznać?

admin

Telewizja w klubie sportowym

admin
Trwa wczytywanie....