9.8 C
Bytom
23 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Jak uniknąć płacenia podwójnej składki za OC?
Publicystyka

Jak uniknąć płacenia podwójnej składki za OC?

Ubezpieczenie OC rządzi się własnymi prawami. Wyjątkową, ale dość częstą sytuacją jest płacenie podwójnej składki OC. Dlaczego dochodzi do takiej sytuacji? W momencie kupienia używanego auta, spada na nas składka za OC, którą do tej pory płacił właściciel. Jeśli wcześniej posiadaliśmy inny samochód i mieliśmy na niego OC, wtedy może dojść do sytuacji, ze będziemy musieli opłacać obie składki. Jeśli odpowiednio wcześniej nie rozwiążemy umowy dotyczącej pierwszego OC, możemy zostać obarczeni przedłużeniem umowy. OC nie rozwiązuje się samoistnie po jej zakończeniu i sami jesteśmy zobowiązani do dopilnowania tego procederu.

Jak więc uniknąć płacenia podwójnej składki za OC? Najpóźniej na dzień przed upływem okresu trwania ochrony musisz rozwiązać umowę z dotychczasowym towarzystwem ubezpieczeniowym. Oczywiście tylko w sytuacji, gdy nie chcesz już ubezpieczać się w danym miejscu i masz zamiar podpisać umowę z nową firmą. Jeśli więc Twoja dotychczasowa umowa zawarta jest na okres na przykład od 2.01.2016 do 3.01.2017, ostatnim dniem w którym firma powinna otrzymać rozwiązanie umowy jest 2.01.2017. Musisz pamiętać, że dla firmy ubezpieczeniowej liczy się dzień otrzymania zawiadomienia, a nie dzień jego wysłania. Musisz więc wysłać je odpowiednio wcześniej, a jeśli z tym zwlekałeś, to powinieneś dostarczyć je do placówki osobiście i poprosić o jakiś dowód dostarczenia np. pieczątkę z datą.

Jeśli masz zamiar kupić nowy samochód, pamiętaj, że dotychczasowy właściciel musi przekazać Ci swoją umowę o ubezpieczenie komunikacyjne. Ty masz prawo wypowiedzieć ją w ciągu 30 dni. Możesz wysłać wypowiedzenie pocztą, ale równie dobrze możesz zrobić to osobiście w placówce towarzystwa ubezpieczeniowego. Musisz być jednak pewny, że zawiadomienie dotrze na czas i ubezpieczyciel zaakceptuje formę jego nadania. Inaczej może dojść do sytuacji, że będziesz opłacał dwie składki OC. Musisz mieć także pewność, że zbywca samochodu posiada OC. Jeśli będzie twierdził, że jest inaczej i go nie ma, możesz zażądać od niego potwierdzenia tego faktu na piśmie. Więcej informacji o różnych problemach związanych z ubezpieczycielami możesz znaleźć na portalu http://www.motobiznes.net, który opisuje różne sytuacje, jak także podpowiada jak tanio zakupić ubezpieczenie OC.

bytomonline.jpg

Jeśli jednak dojdzie do sytuacji w której zostaniesz słusznie pociągnięty do opłacania dwóch składek za OC, nadal masz jakieś rozwiązania w zanadrzu. Jeśli posiadasz dwa ubezpieczenia OC to już to pierwsze z nich spełnia warunki ustawy dotyczącej ubezpieczeń obowiązkowych. Druga jest Ci więc formalnie niepotrzebna. Dlatego masz szansę na wypowiedzenie jej w ciągu 30 dni, lub 7 dni jeśli jesteś przedsiębiorcą. Kiedy ten okres minie nadal możliwe jest zerwanie umowy, ale wtedy tylko i wyłącznie za zgodą obu stron. Co to oznacza? Że w takim przypadku będziesz mógł liczyć już tylko na dobrą wolę ubezpieczyciela. Niestety zasada jest taka, że nieznajomość prawa wcale nie zwalnia z jego przestrzegania.

Kiedy będziesz już stał przed wyborem ubezpieczyciela, warto kiedy skierować swoją uwagę na naprawdę godne uwagi firmy. Dzięki temu możesz być pewny, że zakres Twojego ubezpieczenia będzie odpowiedni, a wysokość składki będzie możliwa do opłacenia. W końcu OC powinno być jak najtańsze. Kiedy rozwiążesz już jedną umowę i będziesz szukał nowego ubezpieczyciela, sprawdź poniższe firmy:

 • PZU S.A.,

 • Generali,

 • Allianz Direct,

 • Link 4,

 • BENEFIA24,

 • mBank,

 • HDI Asekuracja,

 • Uniqa,

 • AVIVA CU,

 • MTU S.A.,

 • AXA.

Jeśli wydaje Ci się, że wiesz o ubezpieczeniu OC niewiele, skorzystaj z wiedzy dostępnej na http://www.motobiznes.net/Ubezpieczenia-OC.htm. Znajdziesz tam sporo cennych uwag, które pomogą Ci wybrać najlepsze dla siebie ubezpieczenie.

Pozostałe wiadomości

Środki ochrony roślin i nie tylko.

admin

Egipt widziany znad i spod wody

admin

Bracia mniejsi, ale nie gorsi.

admin
Trwa wczytywanie....