10.9 C
Bytom
18 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Jak porównać ceny i płacić mniej za prąd?
Publicystyka

Jak porównać ceny i płacić mniej za prąd?

Cena energii elektrycznej składa się z kilku czynników. Niektóre z nich są stałe, inne – mogą kosztować mniej albo więcej w zależności od tego, u kogo je kupimy. Jeśli chcemy płacić niższe rachunki za prąd, powinniśmy, więc zwrócić na nie szczególną uwagę.

Najpierw podzielmy rachunek za prąd na cztery elementy. Są to:

– opłata za sprzedaż (w jej skład wchodzi cena samej energii, a oprócz niej tzw. opłata handlowa, którą w uproszczeniu można nazwać opłatą za obsługę klienta);

– opłata za dystrybucję (te pieniądze zostają przeznaczone na utrzymanie linii elektroenergetycznych, którymi płynie prąd z elektrowni do naszych domów);

– podatki;

– opłata abonamentowa.

Trzy ostatnie opłaty są ustalane odgórnie, nie ma więc znaczenia, od kogo kupujemy energię, bo i tak zawsze zapłacimy za nie tyle samo. Różna jest jedynie sama opłata za prąd. Jest to jednak największa część składowa naszego rachunku, dlatego – żeby płacić mniej za energię elektryczną – warto zrobić rozeznanie na rynku i zmienić sprzedawcę na tańszego. Dzisiaj to równie proste co zmiana operatora komórkowego. Żeby zaoszczędzić jak najwięcej, warto jednak poznać reguły rządzące tym rynkiem, co pozwoli wybrać najlepszego sprzedawcę.

A więc. Na cenę energii elektrycznej oferowaną przez sprzedawcę składają się:

– cena samej energii, czyli mówiąc wprost: opłata za zużyte kilowatogodziny (kWh);

– tzw. opłata handlowa, czyli stała miesięczna opłata za obsługę. I tu uwaga: są sprzedawcy, którzy nie pobierają jej w ogóle i tacy, którzy życzą sobie 80 zł miesięcznie. Dla gospodarstw domowych to całkiem spora kwota i duża część składowa faktury. Często w ogólnym rozrachunku może się okazać, że niska cena za samą energię w zestawieniu z wysoką opłatą handlową nie będzie wcale oszczędnością. Wręcz przeciwnie – można zapłacić więcej!

Dlatego zamiast rzucać się szybko na zmianę dostawcę zwracając uwagę jedynie na cenę energii, lepiej usiąść, na spokojnie ją przemyśleć i przeliczyć. Często okaże się, że sprzedawcy oferujący energię za cenę odrobinę wyższą od rekordzistów, ale nie pobierający opłaty handlowej, w efekcie są tańsi. Generalnie jak wszędzie działa zasada: im prostsze i bardziej przejrzyste zasady i mniej dopisków małym drukiem, tym wygodniej dla klienta. Maksymalnie uproszczone opłaty oferuje np. ePower.pl – pierwszy w Polsce sprzedawca prądu, u którego wszystkie formalności odbywają się przez internet. Opłata handlowa wynosi 0 zł, a klient płaci jedynie za prąd.

 

Pozostałe wiadomości

Co zyskuje skóra dzięki nawilżaniu? Sprawdź, dlaczego warto stosować krem nawilżający do twarzy?

admin

Jaki kredyt na start dla początkującej firmy?

admin

Mieszkanie do wynajęcia – jak wynająć?

admin
Trwa wczytywanie....