0.6 C
Bytom
30 listopada 2021
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Jak poradzić sobie ze szkodnikami?
Publicystyka

Jak poradzić sobie ze szkodnikami?

Szkodniki, przede wszystkim małe gryzonie, potrafią przysporzyć wielu kłopotów. Nieważne czy atakują one naszą piwnicę, garaż czy ogród – należy pozbyć się ich jak najszybciej, nim zdążą wyrządzić poważniejsze szkody.

Nawet mała myszka może okazać się niezwykle problematyczna, gdyż jej obecność w naszym najbliższym otoczeniu może prowadzić do rzeczy takich jak:

  • Uszkodzenie sprzętów domowych i narzędzi
  • Zdewastowanie ogrodu
  • Roznoszenie chorób
  • Hałas
  • Przerwanie układu elektrycznego

Należy pamiętać także o tym, że myszy i szczury rozmnażają się niezwykle szybko, dlatego jeśli je zignorujemy, ich liczebność może wzrosnąć kilkukrotnie w przeciągu zaledwie paru miesięcy. Nie można w tej kwestii zwlekać – natychmiastowe wyposażenie się w stosowne środki zapobiegawcze powinno stanowić priorytet.

Co wykorzystać w walce z gryzoniami?

Jeszcze do niedawna najpopularniejszym sposobem likwidacji szkodników było stosowanie trutki. Środki takie można kupić w wielu sklepach i wykazują się dość dużą skutecznością. Niestety, narażamy w ten sposób także dzieci i zwierzątka domowe, dlatego pułapka na myszy wydaje się o wiele lepszą alternatywą. Kolejna kwestia to humanitarne traktowanie tych gryzoni – działają one zgodnie ze swoją naturą, dlatego uśmiercanie ich za naruszenie naszej przestrzeni do życia nie wpisuje się w moralność wielu ludzi. Znaczna część pułapek skonstruowanych jest w taki sposób, aby mysz lub szczur mogła zostać później wypuszczona w bardziej dogodne miejsce, z dala od naszej posesji.

Dużym atutem tej metody jest również to, że pojedyncza pułapka na myszy może zostać wykorzystana wielokrotnie, w przeciwieństwie do trutki, którą trzeba uzupełniać regularnie. Ponadto, niektóre modele nie wymagają nawet przynęty – wystarczy ulokować je w pobliżu miejsc, gdzie gryzoń wykazał aktywność. Należy jednak pamiętać o tym, aby regularnie je kontrolować – pozostawienie zwierzęcia na powolną śmierć z głodu jest jeszcze okrutniejsze, niż użycie trucizny. Za obowiązek uznaje się także czyszczenie takich urządzeń, gdyż wystraszone szczury lub myszy z pewnością je zabrudzą.

Czy odstraszanie gryzoni może być skuteczne?

Ciekawym pomysłem mogą okazać się także różnego rodzaju odstraszacze. Zazwyczaj ich działanie opiera się o emitowanie dźwięku, który odstrasza pobliskie zwierzęta, rzadziej polegają na zapachu lub feromonach. Dużym minusem tego rozwiązania jest jednak fakt, że mogą one przeszkadzać domownikom i zakłócać spokój. Z tego powodu stosuje się je raczej na dużych działkach, których pełna kontrola jest bardzo utrudniona z uwagi na rozległy, otwarty teren. Pozostaje jeszcze kwestia stałego zasilania takich urządzeń, a także ich stosunkowo wysoka cena, która sprawia, że są znacznie mniej przystępne od klasycznych pułapek.

Pozostałe wiadomości

Czy obecna zmiana systemu edukacji ma sens?

admin

Dobre hotele na urlop

admin

Jak promować ofertę sprzedaży nieruchomości?

admin
Trwa wczytywanie....