4.3 C
Bytom
6 grudnia 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Jak poradzić sobie ze szkodnikami?
Publicystyka

Jak poradzić sobie ze szkodnikami?

Szkodniki, przede wszystkim małe gryzonie, potrafią przysporzyć wielu kłopotów. Nieważne czy atakują one naszą piwnicę, garaż czy ogród – należy pozbyć się ich jak najszybciej, nim zdążą wyrządzić poważniejsze szkody.

Nawet mała myszka może okazać się niezwykle problematyczna, gdyż jej obecność w naszym najbliższym otoczeniu może prowadzić do rzeczy takich jak:

  • Uszkodzenie sprzętów domowych i narzędzi
  • Zdewastowanie ogrodu
  • Roznoszenie chorób
  • Hałas
  • Przerwanie układu elektrycznego

Należy pamiętać także o tym, że myszy i szczury rozmnażają się niezwykle szybko, dlatego jeśli je zignorujemy, ich liczebność może wzrosnąć kilkukrotnie w przeciągu zaledwie paru miesięcy. Nie można w tej kwestii zwlekać – natychmiastowe wyposażenie się w stosowne środki zapobiegawcze powinno stanowić priorytet.

Co wykorzystać w walce z gryzoniami?

Jeszcze do niedawna najpopularniejszym sposobem likwidacji szkodników było stosowanie trutki. Środki takie można kupić w wielu sklepach i wykazują się dość dużą skutecznością. Niestety, narażamy w ten sposób także dzieci i zwierzątka domowe, dlatego pułapka na myszy wydaje się o wiele lepszą alternatywą. Kolejna kwestia to humanitarne traktowanie tych gryzoni – działają one zgodnie ze swoją naturą, dlatego uśmiercanie ich za naruszenie naszej przestrzeni do życia nie wpisuje się w moralność wielu ludzi. Znaczna część pułapek skonstruowanych jest w taki sposób, aby mysz lub szczur mogła zostać później wypuszczona w bardziej dogodne miejsce, z dala od naszej posesji.

Dużym atutem tej metody jest również to, że pojedyncza pułapka na myszy może zostać wykorzystana wielokrotnie, w przeciwieństwie do trutki, którą trzeba uzupełniać regularnie. Ponadto, niektóre modele nie wymagają nawet przynęty – wystarczy ulokować je w pobliżu miejsc, gdzie gryzoń wykazał aktywność. Należy jednak pamiętać o tym, aby regularnie je kontrolować – pozostawienie zwierzęcia na powolną śmierć z głodu jest jeszcze okrutniejsze, niż użycie trucizny. Za obowiązek uznaje się także czyszczenie takich urządzeń, gdyż wystraszone szczury lub myszy z pewnością je zabrudzą.

Czy odstraszanie gryzoni może być skuteczne?

Ciekawym pomysłem mogą okazać się także różnego rodzaju odstraszacze. Zazwyczaj ich działanie opiera się o emitowanie dźwięku, który odstrasza pobliskie zwierzęta, rzadziej polegają na zapachu lub feromonach. Dużym minusem tego rozwiązania jest jednak fakt, że mogą one przeszkadzać domownikom i zakłócać spokój. Z tego powodu stosuje się je raczej na dużych działkach, których pełna kontrola jest bardzo utrudniona z uwagi na rozległy, otwarty teren. Pozostaje jeszcze kwestia stałego zasilania takich urządzeń, a także ich stosunkowo wysoka cena, która sprawia, że są znacznie mniej przystępne od klasycznych pułapek.

Pozostałe wiadomości

Płynność finansowa jako priorytet firmowej działalności

admin

Konstrukcja dachu w domu jednorodzinnym

admin

Bytomskie Centrum Kultury powalczy o „Betonową Kostkę”?

admin
Trwa wczytywanie....

Domena bytomonline.pl oraz fanpage z 2700 fanów na sprzedaż! Oferty prosimy kierować na adres e-mail: [email protected]

X