2.8 C
Bytom
9 grudnia 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Jak duże mogą być wydruki 3D?
Publicystyka

Jak duże mogą być wydruki 3D?

Większość drukarek 3D nie posiada dużych rozmiarów. Twórcy biżuterii, projektanci, osoby tworzące designerskie przedmioty, ale także modelarze, nie potrzebują wcale dużych maszyn. Podobnie osoby trudniące sie projektowaniem i drukowaniem gadżetów, słodkich wyrobów, np. czekoladowych, czy też żywności. Jednak, druku 3D chcieliby używać niemal wszyscy, bez względu na dziedzinę, którą się zajmują. Dlatego tak często ostatnio mówi się i pisze na temat wielkości drukarek. A jakie są największe drukarki i co mogą wydrukować?

 

Jeszcze kilka lat temu, wielkim sukcesem była drukarka My Machine, która posiadała stół w wielkości 400 x 400 x 320 mm. Wydruk z urządzenia Le BigRep  osiągnął cały metr sześcienny. Druk w technologii FDM, jest jednak dość wolny, dlatego nie opłacało się tworzyć większych maszyn wykorzystujących stopiony plastik. Zajęto się więc drukarkami w technologii SLA, co pozwoliło drukować obiekty w wielkości 1 x 1 x 1,5 m.

Drukarki komercyjne

Dopiero drukarki komercyjne pozwoliły na wydruki w jeszcze większych rozmiarach. Mowa tu np. o modelu VX4000 firmy Voxeljet, który posiada obszar zadruku 4 x 2 x 1 m. Na początku 2012 roku, włoska firma przedstawiła drukarkę, która była w stanie drukować całe budynki z pisaku spajanego zaprawą. D-shape potrafiły drukować wtedy obiekty o wielkości 6 x 6 x 6 m. Jednak walka o jeszcze większe rozmiary się nie skończyła.

Drukarki wielkoformatowe, muszą być dokładnie wyspecjalizowane. Obecnie, największą drukarką drukującą produkty z metalu jest model 3D X line 100R. Obszar roboczy wynosi 63 x 40 x 50 cm, a maksymalna waga może osiągnąć nawet tonę. Za jej pomocą można wydrukować silnik V6. Analitycy rynków spodziewają się, że w przeciągu kilku najbliższych lat, drukarki takie mogą stać się standardowym wyposażeniem wielu fabryk. Pomimo tego, że są jeszcze drogie, warto zauważyć, że nie marnują materiału i nie pozostawiają żądnych ścinek czy resztek produktów. Bardzo ciekawym wydarzeniem było wydrukowanie 10 domów w Szanghaju. Wykonała to ogromna drukarka w technologii Contour Crafting. Chińczycy chcą być niedoścignionymi w budowaniu największych drukarek przestrzennych, tworzą sprzęt, który wydrukuje karoserie do ciężarówek oraz duże elementy samolotów, satelitów i innych wielkich maszyn. Tego zadania podjęła się firma Southern Fan Co.

Oczywiście rozmiar nie jest najważniejszy. W druku 3D liczy się wykorzystana technologia, trwałość produktów, a także bardzo duża precyzja, która przy wydrukach wielkoformatowych, nie zawsze jest zachowana. Między innymi dlatego, tak wiele osób ceni sobie wydruki małych rozmiarów, które są niezwykle dokładne i precyzyjne. Zaliczamy do nich bez wątpienia wyroby jubilerskie oraz zabawki i ozdoby.  Nie zmienia to jednak faktu, że druk przestrzenny będzie się z pewnością rozwijał w różnych kierunkach, także tym, pobijającym rekordy wielkości wydruku. Z pewnością i na takie wydruki znajdą się zastosowania oraz zapotrzebowanie. I choć druki takie są jeszcze drogie, można spodziewać się, że sytuacja ta będzie ulegała zmianie.

Więcej informacji o drukarkach oraz skanowaniu 3d dostępne na stronie cadxpert.com.pl.

 

Pozostałe wiadomości

Marketing wirusowy, a długopisy z nadrukiem?

admin

Możesz wybrać sposób oszczędzenia na emeryturę

admin

Dobre hotele na urlop

admin
Trwa wczytywanie....

Domena bytomonline.pl oraz fanpage z 2700 fanów na sprzedaż! Oferty prosimy kierować na adres e-mail: [email protected]

X