12.4 C
Bytom
23 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Jak bezpiecznie zadbać o swoje oszczędności?
Publicystyka

Jak bezpiecznie zadbać o swoje oszczędności?

Wiele dotychczasowych badań przedstawia nieciekawy obraz społeczeństwa polskiego w ujęciu przygotowań finansowych związanych z nieoczekiwanymi wydatkami. Powodem takiego stanu rzeczy nie są jedynie wygórowane ceny usług i dóbr konsumenckich, ale i nastawienie do konieczności wygospodarowania pewnej kwoty z bieżących wydatków.

Najczęściej podawaną przyczyną braku oszczędności jest brak możliwości skierowania części przychodów do produktów oszczędnościowych. Zbyt wysokie koszty związane z wydatkami bieżącymi, spłacane pożyczki i kredyty potrafią skutecznie zniechęcić do kolejnego uszczuplenia budżetu. Jednak wiele osób nadal nie jest zorientowanych jak niewielkie kwoty mogą składać się na oszczędności.

Dla grupy osób, bądź gospodarstw domowych, które mogą sobie pozwolić na wygospodarowanie jedynie kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie z domowego budżetu, przygotowane zostały takie produkty finansowe jak konta oszczędnościowe oraz lokaty bankowe o niskim progu kapitału początkowego. Przyjaźniejsze mniejszym sumom wydają się tu konta oszczędnościowe, na których możliwe jest deponowanie niewielkich kwot w zależności od możliwości posiadanych w danym momencie.

Wiele kont osobistych posiada oprocentowanie wkładu finansowego na poziomie porównywalnym z wartością opisującą oprocentowanie lokat terminowych w większych bankach. Zazwyczaj konta osobiste umożliwiają również wypłatę zgromadzonych środków wraz z odsetkami bez poniesienia strat. Tak liberalne zasady mogą dotyczyć jedynie jednej wypłaty miesięcznie, ale zdarzają się i inne unormowania tego tematu.

Ranking lokat oferowanych przez banki wskazuje również na możliwość inwestowania z ich udziałem kwot zaczynających się już od 100 PLN. Niewiele jest jednak osób zainteresowanych tak niskimi wpłatami, ponieważ tego typu depozyty bankowe są zazwyczaj nisko oprocentowane, co zapobiega jedynie spadkowi wartości pieniądza w wyniku działania inflacji.

Czynnikiem zniechęcającym do założenia lokaty bankowej jest również konieczność zamrożenia zdeponowanej kwoty bądź wcześniejsze zerwanie umowy z bankiem, które często skutkuje wypłatą jedynie początkowego kapitału bez możliwości uzyskania naliczonych odsetek.

W przypadku oczekiwania większej płynności finansowej od produktu oszczędnościowego warto zatem rozważyć możliwość założenia w pierwszej kolejności rachunku oszczędnościowego, a dopiero po zgromadzeniu większej kwoty, skierowanie jej części na lokatę terminową.

Kumulowanie się oszczędności poczynionych w okresie kilku lat umożliwia zebranie większej sumy, która ma możliwość pracowania przy większych wartościach oprocentowania oraz większej swobodzie kierowania do konkretnych produktów finansowych. W takiej skali możliwe staje się docenienie realnych korzyści, jakie przyniosły niewielkie wyrzeczenia.

wpis reklamowy

Pozostałe wiadomości

Chwilówki – na co zwracać uwagę

admin

Jak porównać ceny i płacić mniej za prąd?

admin

Po materac do Katowic

admin
Trwa wczytywanie....