2.1 C
Bytom
28 listopada 2021
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Jak analizować ofertę lokat bankowych?
Publicystyka

Jak analizować ofertę lokat bankowych?

Lokaty bankowe stały się w ostatnim czasie podstawowym sposobem oszczędzania pieniędzy wśród Polaków. Depozyty bankowe są tak chętnie wybierane ze względu na dwie kwestie – bezpieczeństwa i zyskowności. Aby wybrać dobrą lokatę, należy przeanalizować oferty banków i porównać je pod względem najważniejszych parametrów. Przyjrzymy się, co brać pod uwagę szukając ofert lokat.

 

Lokaty bankowe to depozyty zakładane na z góry określony czas i posiadające oprocentowanie. Od oprocentowania zależy ile zarobimy na lokacie. Oprocentowanie lokat jest podawane w skali roku i jest przeważnie stałe przez cały okres umowny. Na rynku oferowane są lokaty ze zmiennym oprocentowaniem, jednak banki oferują tego typu depozyty w dużo mniejszej liczbie.

Zyski z lokat uzależnione są także od rodzaju kapitalizacji odsetek. Jest to częstotliwość z jaką do rachunku lokaty doliczane są odsetki. Najkorzystniejsza będzie dzienna kapitalizacja odsetek – która najlepiej wykorzystuje zasadę działania procentu składanego. Na rynku najczęściej można znaleźć oferty z lokat z miesięczną kapitalizacją odsetek lub z kapitalizacją na koniec trwania lokaty. Przegląd ofert znajdziesz na polskabankowosc.com.pl/ranking-lokat-bankowych.

Jak już było wspomniane, lokaty bankowe są zakładane na określony czas. Może to być jeden dzień lub nawet kilka lokat. W Polsce dominują lokaty zakładane na okres 3-6 miesięcy. Takie depozyty posiadają najlepsze oprocentowanie. Warto zwracać uwagę, na jak długo chcemy zdeponować oszczędności na lokacie. Wpłacenie środków na długi okres powoduje brak możliwości wypłaty oszczędności przed czasem – chyba że pod warunkiem utraty naliczonych odsetek.

Lokaty bankowe, oprócz zysków gwarantują również bezpieczeństwo. Po pierwsze, same banki są uważane za bezpieczne instytucje finansowe. Podlegają prawu bankowemu oraz różnym regulacjom, które zwiększają bezpieczeństwo. Banki muszą spełniać wymogi kapitałowe i znajdują się pod nadzorem KNF. Poza tym depozyty bankowe są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Każdy depozyt o charakterze oszczędnościowym posiada gwarancje do równowartości 100 tys. euro w złotych. Takie zabezpieczenie powoduje, że nawet w przypadku bankructwa banku, będziemy mogli odzyskać utracone oszczędności.

Pozostałe wiadomości

Trzy idealne pary damskich butów sportowych na lato

admin

Poznajcie zumbę czyli sposób na aktywny i zdrowy wypoczynek.

admin

Przygoda z fototapetami – jak to się zaczęło?

admin
Trwa wczytywanie....