12.4 C
Bytom
23 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Instalacje gazowe – czy to się jeszcze opłaca?
Publicystyka

Instalacje gazowe – czy to się jeszcze opłaca?

W dobie taniej benzyny – kiedy ceny na stacjach paliw spadają poniżej 4 złotych za litr – tanie podróżowanie staje się faktem. Tanie podróżowanie samochodem z silnikiem benzynowym. Czy w takim razie jazda na LPG jeszcze się opłaca? Idąc z pytaniem jeszcze dalej – czy wciąż opłaca się montaż instalacji gazowych?

bytomonline.pl

Razem z benzyną tanieje też gaz LPG – warto na ten fakt zwrócić szczególną uwagę. Na niektórych stacjach paliw jego cena za litr w ubiegłym roku spadła nawet poniżej dwóch złotych, co jeszcze nie tak dawno wydawało się barierą nie do przełamania. Dziś litr gazu jest niemal o połowę tańszy od benzyny, to musi się opłacać.

Opłacalność instalacji gazowej w aucie – to wciąż fakt, a nie przebrzmiały mit

Cena na stacjach paliw nie powinna mieć wpływu na ekonomiczne uzasadnienie montażu instalacji gazowej w aucie – z prostego powodu. Ceny na rynku paliw kształtują się bardzo dynamiczne i w dużej mierze są uzależnione od sytuacji na międzynarodowej arenie.

A uśrednione wyniki spalania w prostym rachunku ekonomicznym świadczą na korzyść… instalacji gazowych. Niezmiennie od lat. Spalanie gazu w aucie z zamontowaną instalacją LPG oscyluje w granicach 130 procent średniego zużycia benzyny w tym samym typie samochodu. To znaczy, że tankowanie LPG wciąż się opłaca.

Jest jednak kilka warunków. Oszczędność na gazie będzie zauważalna w autach z silnikami o dużej pojemności. Sprawdzi się też na długich trasach. Wątpliwości za to pojawiać się mogą jedynie w przypadku zaniedbanej instalacji gazowej w samochodzie.

Więcej o zaletach instalacji gazowych w artykule „Zalety instalacji LPG – dlaczego warto montować gaz w samochodzie”

Warto postawić na instalację gazową nowej generacji

Niezbędnym warunkiem oszczędności jest poprawnie skalibrowana instalacja gazowa. Standardowy koszt jej montażu wynosi od 1,5 tys. do 3 tys. złotych. Kiedy – przy tak taniej benzynie – może się nam zwrócić? Szybciej niż się spodziewamy. Bo ceny montażu instalacji LPG także spadły – wraz ze spadkiem cen na stacjach paliw.

A kierowcy coraz częściej wybierają najbardziej oszczędny model – instalacje czwartej i piątej generacji, dopasowane do aut z czterocylindrowym silnikiem i pośrednim wtryskiem benzyny. Rozwiązaniem jest też zastosowanie nowszych typów instalacji – na przykład układu Vialle LiquidSi (wtrysk gazu w fazie ciekłej).

Odpowiedź wciąż oczywista

Ze statystyk wynika jasno – te instalacje, przy zaskakująco niskiej cenie benzyny – wciąż się opłacają. Zwrot poniesionych kosztów instalacji następuje po przejechaniu – średnio – około 35 tysięcy kilometrów. Oszczędzanie kosztuje, to prawda stara jak świat.

Więcej przydatnych informacji o LPG na stornie profesjonalnego warsztatu samochodowego www.grandservice.pl.

Grand Service

Koziegłówki, ul. Myszkowska 21

42-350 Koziegłowy

Tel: 882-010-069

E-mail: [email protected]

Pozostałe wiadomości

Kredyt ratalny czy tylko dostaniesz go w banku?

admin

Ile za wynajem M w Bytomiu?

admin

Tablet jako przenośna platforma do gier

admin
Trwa wczytywanie....