16.4 C
Bytom
22 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Hurtowania AGD: zysk i odpowiedzialność
Publicystyka

Hurtowania AGD: zysk i odpowiedzialność

W handlu rozumianym jako szeroko pojęta dziedzina wymiany dóbr, w której zyski ponoszą z założenia obydwie strony transakcji, pozornie nie ma miejsca na jakąkolwiek etykę. Co więcej, dla wielu osób, czy to związanych z handlem, czy też zajmujących się zupełnie czymś innym, „etyka” i „biznes” są dwom pojęciami przeciwstawnymi. Nic jednak bardziej mylnego.

Pominąwszy wieloletnią tradycję rozważań z zakresu etyki biznesu (do której odnosił się już nawet Arystoteles czy Konfucjusz), w handlu pojawia się po pierwsze wiele reguł obejmujących obszar związany mniej czy bardziej z moralnością, po drugie – każda „dziedzina”, od piekarni po hurtownię AGD, ma pewne zadania wykraczające poza rentowność czy osiągnięcie zysku.

Na czym to polega? Oczywiście, jeżeli prowadzimy punkt gastronomiczny, sprzedawany przez nas towar służący konsumpcji ma być nieszkodliwy dla człowieka nie z tego względu, że „takie są przepisy”, ale po to, by – najzwyczajniej w świecie – nie zaszkodzić drugiej osobie. Jeśli chodzi z kolei o przedsiębiorstwo typu hurtownia RTV/AGD, to poza podstawową regułą uczciwości nakazującą sprzedaż produktu nietrefnego, miejsca sprzedające sprzęt elektroniczny także obciążone są odpowiedzialnością i to w pewnym sensie odpowiedzialnością za nas wszystkich. Do tego sprowadza się przepis dotyczący utylizacji zużytego sprzętu elektronicznego oraz obowiązku hurtowników, aby stare pralki czy lodówki przyjmowali od klienta.

Odpowiedzialność rozdzielona jest między kilka podmiotów – nie dotyczy tylko hurtowni RTV/AGD. Za wyrzucenie na śmietnik zarówno dużych urządzeń typu lodówka, komputer, telewizor czy sprzęt Hi-Fi, jak i sprzętu drobniejszego (suszarka, aparat telefoniczny, żelazko, konsola do gry), grozi nam kara 5 tys. zł. Oczywiście trudno karę tę egzekwować, co niektórych – niestety – zachęca do łamania prawa. Między prawem a poczuciem odpowiedzialności jest jednak duża przepaść: dlatego dla tych, którzy troszczą się o środowisko, ale po prostu nie wiedzą, że każdy porzucony gdziekolwiek sprzęt elektroniczny jest dla środowiska w dużej mierze zabójczy, wiedza o tym, że to do hurtowni AGD można skierować swoje kroki będzie przydatna.

Od 2012 r. każda hurtownia handlująca elektroniką ma obowiązek przyjąć zużyty sprzęt. Obostrzenia nie dotyczą sklepów o niewielkiej powierzchni (do 400 metrów kw.). Jeżeli hurtownia znajduje się nieopodal naszego miejsca zamieszkania, nie ma problemu. Jeśli zaś umiejscowiona jest gdzieś daleko – warto najpierw zwrócić się z pytaniem do urzędu gminy lub do właściciela mniejszego sklepu z elektroniką i dowiedzieć się, gdzie wywożą swoje zużyte odpady.

Co ciekawe, także sprzedaż internetowa nie uwalnia hurtowników od obowiązku przyjęcia starego sprzętu. Z tą różnicą, że kurier dostarczający produkt zamówiony online ma obowiązek zabrać ze sobą jedynie jego stary odpowiednik, a nie wszystkie elektroniczne odpady z danego gospodarstwa (za nową pralkę – utylizacja starej itd.). Odbiór jest bezpłatny, co zagwarantowane jest odpowiednią ustawą.

Artykuł przygotowany przy współpracy z awanet.pl.

Pozostałe wiadomości

Mleczko pszczele eliksirem życia?

admin

Co powinna zawierać firmowa Apteczka Pierwszej Pomocy?

admin

Bytomskie Centrum Kultury powalczy o „Betonową Kostkę”?

admin
Trwa wczytywanie....