25.4 C
Bytom
20 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » HartOFFanie Teatrem: Chór Kobiet. Zdjęcia
Fotoreportaze Śródmieście

HartOFFanie Teatrem: Chór Kobiet. Zdjęcia

CHÓR KOBIET to nowoczesna forma teatru chórowego. Zespół tworzy 25 kobiet różnych zawodów i w różnym wieku. Libretto spektaklu jest kolażem rozmaitych tekstów kultury. Fragmenty Antygony, dzieł Agambena, Barthesa, Jelinek, Butler, CHÓR miksuje z frazami codziennego języka, sloganami reklamowymi, przepisami kulinarnymi, dźwiękiem komputera, cytatami z filmów i baśni.

Spektakl jest konfrontacją tego co myślimy o kobiecości, roli kobiety w kulturze zarówno w aspekcie duchowym, jak i materialnym. Choreutki to jednostki wybrane z przysłowiowego tłumu, w tym przypadku tłum mówi jednym głosem.

„Zapraszając do chóru 28 kobiet i dziewczyn, kucharek, królewien, harcereczek, matek, reżyserka i wokalistka Marta Górnicka przywróciła tradycje zbiorowego komentarza, oskarżenia i lamentu będącego tak częstym motywem antycznych tragedii. […] Zgrupowane ciasno chórzystki stają w bojowych pozach, to rozsypują się, osuwają na podłogę, lub w luźnych grupkach machają wesoło bioderkami. Radosne przedszkolaki, uwodzicielki, girlaski, amazonki – z tej kobiecej masy da się uformować dowolny fantazmat. Skandują przepisy na ciasto, instruktażowe piosenki dla „niegrzecznych-tylko-jeśli-trzeba panienek” np. „Teach me Tiger” April Stewens), reklamowe slogany, teksty inspirowane „Antygona” czy Simone do Beauvoir. Głosy dziecięce, głosy śpiewne, miękkie, pociemniałe. Chrypa kryjąca erotyczne zaproszenie, chrypa świadcząca o życiu nie do pozazdroszczenia. Niemal każdy głos prowokuje do pytań, co skłoniło jego właścicielkę, by stanąć w tym wściekłym, zbuntowanym szeregu? […] Ten teatralnospołeczny projekt ma w sobie wiele ze zbiorowej terapii. Chwilami wydaje się, że nie pokazuje niczego poza starym „ciężki twój los, kobieto, ale i siła w tobie niezwykła”. Jednak energia bijąca z tego rozwrzeszczanego tłumu okazuje się porywająca. Wchodząca głęboko w ciało. ” Joanna Derkaczew, “Kobiety protestują chórem”, „Gazeta Wyborcza” z 18.06.2010

mat. becek / fot. w.bryński

Pozostałe wiadomości

Na luzie: Short Waves Festival 2015 w Bytomskim Centrum Kultury

admin

21:37 – czas, zatrzymał się… [Zdjęcia + Wideo]

admin

Tak buduje się Agora Bytom

admin
Trwa wczytywanie....