2.1 C
Bytom
28 listopada 2021
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » „Gorczycki Antico e Moderno”
Śródmieście Wyróżnione

„Gorczycki Antico e Moderno”

Sporym zainteresowaniem cieszyła się kolejna odsłona festiwalu. Muzeum Górnośląskie zaproponowało wystawę pt. „Kompozytor z Rozbarku ks. Grzegorz Gerwazy Gorczycki”. Każdy eksponat odnosił się do jego życia oraz twórczości.

Na wystawie można było poznać biografię artysty, przekonać się jak wyglądał Rozbark z tamtych lat oraz posłuchać utworów mistrza takich jak „In virtuti tua Domine” czy „ Cum invocarem”.

Muzeum zorganizowało wystawę dzięki pomocy parafii NMP oraz św. Jacka, które użyczyły eksponaty z czasów Gorczyckiego (kielichy mszalne, stroje liturgiczne czy relikwiarze). Wśród okazów znalazło się również 14 kart rękopisów trzech utworów artysty. Po wystawie chętni mogli posłuchać koncertu muzyki świeckiej w wykonaniu zespołu Parnassos.

Popołudniu w kościele św. Ducha wystąpiła grupa Cantus Floridus. Zespół składający się głównie z kompozytorów, dyrygentów, teoretyków muzyki oraz instrumentalistów zaprezentował wokalny pokaz, łącząc niepowtarzalną barwę głosu każdego z nich w jedną spójną całość, tworząc specyficzny klimat brzmieniowy.

Miłośników twórczości Gorczyckiego zapraszamy już we wtorek. W ośrodku edukacyjno-kulturalnym będzie wykład-prezentacja pt. „Globalny nastolatek wobec kultury wysokiej”. Dzień później (środa) przewidziano film dokumentalny o artyście. Dwa następne dni to koncerty, a w sobotę chętni mogą przyjść na kurs śpiewania chorału. Festiwal potrwa do soboty, 12 października i zakończy się koncertem w kościele św. Jacka.

Pozostałe wiadomości

Kto odbierze odpady? Trwa analiza ofert

admin

Tragiczny wieczór w Bytomiu: śmierć w pożarze

admin

[Informacja] Zmiana dnia bezpłatnego w Muzeum Górnośląskim

admin
Trwa wczytywanie....