4.3 C
Bytom
6 grudnia 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Gala Baletowa w Operze Śląskiej
Śródmieście Wyróżnione Zapowiedzi

Gala Baletowa w Operze Śląskiej

Wielkimi krokami zbliża się Międzynarodowy Dzień Tańca – święto, które w naszym mieście obchodzone jest szczególnie. Od 7 lat nad oprawą imprezy pracuje Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa we współpracy z innymi ośrodkami kultury, których wspólnym mianownikiem jest taniec. VII Gala Baletowa odbędzie się we wtorek, 29 kwietnia o 18.00 w Operze Śląskiej. 

Tegoroczna edycja imprezy dedykowana jest Wojciechowi Kilarowi. Tancerze zespołu baletowego Opery Śląskiej – współgospodarza imprezy, zatańczą słynny balet „Krzesany” stworzony przez Henryka Konwińskiego do muzyki zmarłego w zeszłym roku kompozytora. Zatańczą też artyści Gliwickiego Teatru Muzycznego, Teatru Rozrywki w Chorzowie, Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Po raz pierwszy swoich reprezentantów będzie miał Teatr Rozbark. Są to tancerze wyłonieni w audycji, którzy zaprezentują fragmenty spektaklu, którego premiera zaplanowana jest na 31 maja.

Nie zabraknie gości z zespołów baletowych z całego kraju: Polskiego Baletu Narodowego Teatru Wielkiego w Warszawie, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Teatru Wielkiego w Łodzi, Opery Wrocławskiej, Opery Krakowskiej, Opery Nova w Bydgoszczy, Opery na Zamku w Szczecinie i po raz pierwszy Kieleckiego Teatru Tańca.

Do naszego miasta przyjadą także soliści Bohemia Balet z Pragi i uczniowie Hungarian Dance Academy z Budapesztu oraz laureaci VIII Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego Uczniów Szkół Baletowych, który odbył się na początku roku w Bytomiu. W uroczystym koncercie zaprezentują się również najlepsi uczniowie i absolwenci bytomskiej szkoły baletowej oraz studenci krakowskiej PWST Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu.

Nad spektaklem czuwa Henryk Konwiński, wybitny artysta znany śląskiej i ogólnopolskiej publiczności z wielu znakomitych spektakli baletowych, operowych i teatralnych. Imprezie towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna „Taniec na Śląsku”.

Przypomnijmy, że Międzynarodowy Dzień Tańca ustanowiony został w 1982 r. przez Międzynarodowy Instytut Teatralny działający pod egidą UNESCO. Datę wybrano nieprzypadkowo; 29 kwietnia 1727 roku uznawany jest za dzień urodzin Jean-Georges’a Noverre’a, francuskiego tancerza i choreografa, wielkiego reformatora tańca, który wyznaczył kierunki dalszego rozwoju tej dziedziny sztuki.

Fot. ilustracyjna: K.Kadis

Pozostałe wiadomości

Policjanci przejęli transport niebezpiecznych odpadów

admin

Prace w Parku Miejskim – staw będzie czysty

admin

Wypadek na ul. Armii Krajowej, zginął przypadkowy pieszy

admin
Trwa wczytywanie....

Domena bytomonline.pl oraz fanpage z 2700 fanów na sprzedaż! Oferty prosimy kierować na adres e-mail: [email protected]

X