Wierba & Schmidt Quintet feat. Benjamin Drazen. Zdjęcia

, Wierba & Schmidt Quintet feat. Benjamin Drazen. Zdjęcia
Muzyka jest najbardziej uniwersalną, bo abstrakcyjną formą komunikacji. Nieograniczone możliwości, różnorodność świata dźwięków sprawiają, że każdy, absolutnie każdy może w świecie dźwięków znaleźć coś dla siebie. Słyszymy różnice, ale czy muzyka ma wspólny rdzeń? Czy istnieje środek muzycznego świata? Środek muzyki? W ramach cyklu „Muzyka od środka” staramy się odkryć, poznać, zbliżyć choć o kilka nut do centrum muzycznego wszechświata. W marcowej odsłonie pomoże nam w tym Wierba & Schmidt Quintet feat. Benjamin Drazen (NYC).

Wierba & Schmidt Quintet, zespół-wizytówka Katowickiego Wydziału Jazzu, a według ankiety Jazz Top magazynu Jazz Forum – jeden z najlepszych zespołów mainstreamowych w Polsce. Przez 6 lat swojej działalności zdobył uznanie i sławę wygrywając wszystkie najważniejsze konkursy jazzowe w kraju oraz prestiżowy Getxo Jazz Festival w Hiszpanii, gdzie grupa otrzymała również Nagrodę Publiczności. Zespół wydał też trzy płyty, z których każda otrzymała świetne recenzje, a ostatnia, nagrana z rewelacyjnym amerykańskim puzonistą, Dante Lucianim, zdobyła w Jazz Forum pięć na pięć gwiazdek!  We wrześniu 2011 Wierba & Schmidt Quintet nagrał czwartą płytę (The Mole People) z gwiazdą polskiego saksofonu tenorowego, Piotrem Baronem, z którym koncertowo grupa współpracuje od marca 2011. Premiera płyty odbyła się 14 stycznia 2012.

16 kwietnia 2011 Wierba & Schmidt Quintet feat. Piotr Baron zagrał koncert w TVP Kultura w ramach nominacji do prestiżowej nagrody Gwarancja Kultury w kategorii Jazz, Rock i Inne…. Wygrał zespół rockowy, ale Wierba & Schmidt Quintet był jedynym zespołem jazzowym nominowanym do tej nagrody, co stało się wielkim wydarzeniem w polskim środowisku jazzowym.

Bytomski koncert jest jedynym spotkaniem ze śląską publicznością podczas trasy koncertowej, na której Kwintetowi towarzyszy rewelacyjnym saksofonista z Nowego Jorku – Benjamin Drazen. 

mat. becek / fot. w.bryński

Komentarze

komentarze/y

About Redakcja

Redakcja Portalu BytomOnline.pl. Wszelkie uwagi prosimy kierować na adres e-mail: [email protected]

View all posts by Redakcja →

Dodaj komentarz