9.8 C
Bytom
1 października 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Fortum zakupił ZEC Bytom
Dzielnice Miechowice Wyróżnione

Fortum zakupił ZEC Bytom

24 listopada firma Fortum Power and Heat polska podpisała umowę kupna 85% akcji spółki Zespołu Elektrociepłowni Bytom.

Dzięki akwizycji zakładów w Zabrzu i Bytomiu Fortum Fortum Power and Heat Polska prawie dwukrotnie zwiększy produkcję energii elektrycznej, a także uzyska dostęp do drugiego, po warszawskim, największego rynku ciepła w Polsce. Górny Śląsk to 2,3 mln mieszkańców, skupionych w 21 miastach. „Cieszymy się, ze sfinalizowania transakcji, która daje nam możliwość rozwoju na tak dużym rynku. Obecnie będziemy się koncentrowali na zwiększeniu efektywności procesu produkcji energii elektrycznej oraz ciepła w oparciu o istniejące aktywa. W przyszłości zaś chcemy tu wybudować nowe źródło, które dzięki zastosowaniu najnowszych technologii ograniczających emisję szkodliwych substancji przyczyni się do poprawy jakości środowiska naturalnego oraz pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego w regionie” – mówi Per Langer, wiceprezes Grupy Fortum.

„Polska jest dla nas jest ważnym rynkiem, dlatego też właśnie tutaj intensyfikujemy ostatnio nasze działania. Inwestując w skojarzoną produkcję energii elektrycznej oraz ciepła konsekwentnie realizujemy przyjętą we wrześniu tego roku strategię rozwoju całej Grupy. Zrealizowany ostatnio projekt w Częstochowie oraz plany budowy nowych mocy na Górnym i Dolnym Śląsku to najlepszy dowód na to, że Fortum poważnie traktuje polski rynek i zgodnie z zapowiedziami, konsekwentnie dąży do umacniania na nim swojej pozycji  ” – podsumowuje Per Langer.

Zakup EC Zabrze i ZEC Bytom oraz planowane tam inwestycje w nowe moce to kolejny krok świadczący o konsekwentnej realizacji długofalowej strategii rozwoju fińskiego koncernu na polskim rynku elektroenergetycznym. We wrześniu br., firma Fortum uruchomiła elektrociepłownię w Częstochowie, w której wykorzystano najnowsze rozwiązania technologiczne i która jest jednym z najbardziej przyjaznych środowisku zakładów tego typu w kraju. Całkowita wartość tej inwestycji wyniosła 530 mln zł. W przygotowaniu jest również budowa dużo większego źródła we Wrocławiu. Koszt tej inwestycji szacowany jest z kolei na 1,2-1,6 miliarda zł, a ostateczna decyzja o rozpoczęciu budowy ma zapaść w pierwszej połowie przyszłego roku.

Fortum.pl / zdjęcie:  ZEC Bytom

Pozostałe wiadomości

21:37 – czas, zatrzymał się… [Zdjęcia + Wideo]

admin

Zatrzymane za jazdę na podwójnym gazie

admin

Tragiczny wieczór w Bytomiu: śmierć w pożarze

admin
Trwa wczytywanie....