18.5 C
Bytom
16 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » EuroCity „Szombierki” do EC Szombierki
Dzielnice Szombierki Wyróżnione

EuroCity „Szombierki” do EC Szombierki

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych oraz Elektrociepłownia Szombierki zapraszają w podróż w odchodzącą krainę dawnego przemysłu. W krainę przykurzonych sadzą, ceglanych hal, w świat przesiąknięty zapachem smarów i pary. Celem wycieczki, w którą zabierze swoich gości pociąg Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, będzie zabytkowa Elektrociepłownia Szombierki. Odbywające się regularnie co miesiąc kolejowe wyprawy są wspólną propozycją obu obiektów. Warto podkreślić, że dla turystów indywidualnych jest to praktycznie jedyna możliwość zwiedzania zakamarków Elektrociepłowni.

Bytom był do niedawna stolicą górnośląskiego przemysłu ciężkiego. Dziś o dawnej industrialnej potędze miasta przypominają dwa obiekty zrzeszone na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Pierwszy z nich jest dobrze widoczny z centrum Bytomia – nad miastem góruje masywna, modernistyczna bryła Elektrociepłowni Szombierki i trzy charakterystyczne kominy. Ten powstały w 1920 roku kompleks zaprojektowany został przez tandem architektów: kuzynów Emila i Georga Zillmanów, znanych na Śląsku z zaprojektowania robotniczych osiedli w Nikiszowcu i Giszowcu. W chwili obecnej zakład działa „na pół gwizdka” jako źródło rezerwowo-szczytowe w systemie ciepłowniczym Bytomia. Dzięki temu przemysłowa atmosfera nie uleciała jeszcze całkowicie z wnętrz, a budynki, hale i kominy zbudowane z klinkierowej i glazurowanej cegły nie wyglądają jak sztucznie lukrowane. Obiekt kryje w sobie techniczne ciekawostki: kotły do wytwarzania ciepła, nastawnię do sterowania siecią energetyczną czy kunsztowne marmurowe tablice bezpiecznikowe.

Choć Elektrociepłownia Szombierki znajduje się na uboczu miasta, dotrzeć do niej nie będzie trudno. Obok bowiem przebiega linia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych – drugiego bytomskiego obiektu ze Szlaku Zabytków Techniki. Rozwijający się od 1853 roku system wąskich torów był dla górnośląskiego przemysłu niczym krwioobieg dla żywego organizmu. 230-kilometrowa sieć docierała do każdego zakładu przemysłowego. Dziś wąskim torem nie kursują już wahadła z wysokokalorycznym węglem, lecz mimo to do Elektrociepłowni będzie można dojechać pociągiem – w ogrzewanych wagonach pasażerskich.

ROZKŁAD JAZDY

Wycieczki będą odbywać się w każdą ostatnią niedzielę miesiąca (w kwietniu z powodu Niedzieli Wielkanocnej o tydzień wcześniej) aż do czerwca. Program imprezy obejmuje przejazd pociągiem z Bytomia do Elektrociepłowni (tam i z powrotem) oraz zwiedzanie obiektu z przewodnikiem. Wąskotorówka odjedzie punktualnie o 10:30 z peronu wąskotorowego na Dworcu PKP w Bytomiu (od strony ul. Zabrzańskiej). Orientacyjny powrót do Bytomia na godzinę 13.00. Całkowity koszt wycieczki obejmujący wszystkie atrakcje wynosi 15 zł od osoby.

Ilość miejsc jest ograniczona – organizatorzy zachęcają do wcześniejszej rezerwacji telefonicznej, mejlowej lub przez gg.

Terminy wycieczek: 27 lutego, 27 marca, 17 kwietnia, 29 maja, 26 czerwca

REZERWACJE I INFORMACJA DLA TURYSTÓW

Telefoniczna: 0-666 904 142, 0-513 872 200

E-mail: [email protected]

GG: 31183487

fot. Paweł Pałamarczuk

Pozostałe wiadomości

Zginął mężczyzna porażony prądem. Policja prosi o pomoc

admin

Administratorzy budynków – usuwajcie śnieg z dachu!

admin

Policjanci z Bytomia odwiedzili Włochy w ramach projektu Lifesaver

admin
Trwa wczytywanie....