-2 C
Bytom
2 grudnia 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Elewacje z kamienia domów jednorodzinnych
Publicystyka

Elewacje z kamienia domów jednorodzinnych

Kamień naturalny, wykorzystywany do wykonywania elewacji domów jednorodzinnych, jest materiałem kosztownym, choć cena jest ściśle uzależniona od gatunku kamienia. W wielu przypadkach dodatkowym kosztem jest cena specjalnych systemów montażu, a to także nie wszystko.

 

Ostatnia prosta w wysokiej cenie

Budowa domów kończy się właśnie na elewacji. Inwestorzy, którzy planują wykonanie elewacji kamiennej, muszą założyć, że będzie to dość kosztowna operacja, natomiast często większym wyzwaniem niż samo wygospodarowanie środków finansowych, jest zaprojektowanie elewacji, a to bardzo ważne, bo wpływa to także na sposób układania kamieni.

Jak układa się kamienne elewacje?

– Niewielkie fragmenty kamiennej elewacji o niedużej grubości, mniej więcej do 20 mm, układa się podobnie jak ceramikę lub klinkier. Trzeba jednak przewidywać zmiany grubości kleju – musi ona rekompensować zmienną grubość naturalnych kamieni. Dodatkowe problemy pojawią się przy bardziej nasiąkliwych gatunkach kamienia, i wówczas trzeba zmienić także technikę układania elewacji.

– Elewacja na wysokości powyżej trzech metrów, jeśli układana jest z kamieni cienkowarstwowych, montowana jest podobnie jak na mniejszej wysokości, natomiast ze względu na ciężar, na etapie związywania zaprawy klejącej może być konieczne zastosowanie podpór lub zakotwienie elewacji. Dodatkowo wzmacnia się też zwykle narożniki lub obwód otworów okiennych.

– Duże płyty kamienne montuje się na kotwach dystansowych lub w specjalnych leżach (prowadnicach). Tutaj ilość dostępnych na rynku systemów montażowych jest bardzo duża – niektóre pozwalają na wyeksponowanie elementów kotwiczących, inne znów wyglądają tak, jakby kamień był przytwierdzony bezpośrednio do ściany, co jednak ze względu na jego ciężar jest praktycznie niemożliwe.

Często wykorzystywane gatunki kamieni

Marmur – warto o nim wspomnieć dlatego, że na elewacje się nie nadaje. Nie jest wystarczająco odporny na mróz, a poza tym jest wrażliwy na substancje o odczynie kwaśnym (jak większość zanieczyszczeń) i może się odbarwiać.

Granit – to drogi kamień o wielu wersjach kolorystycznych. Najczęściej stosuje się granit polerowany, ponieważ w procesie obróbki uzyskuje on doskonałą mrozoodporność, staje się mniej nasiąkliwy i bardzo odporny na zabrudzenia.

Gnejs – to przeobrażona forma granitu, która od skały macierzystej różni się wyraźnie chropowatą powierzchnią oraz nieco inna strukturą. Również jest to bardzo odporna skała, jednak jej wysoka cena powoduje, że na elewacje zewnętrzne trafia przede wszystkim na niewielkich powierzchniach.

Trawertyn – jest to kamień, którego zastosowanie w wykonywaniu elewacji sięga starożytnego Egiptu. Może być zastąpiony tynkiem ozdobnym, ale nic nie ma takiego uroku, jak pełny blok trawertynu.

Podsumowanie

Właściwe zamocowanie elewacji kamiennej na domu jednorodzinnym to zadanie, którym powinna zająć się firma budowlana. Wybór kamienia powinien być poprzedzony nie tylko analizą budżetu inwestycji, ale także rozmową z architektem, który doradzi, jakiego z ponad 150 gatunków kamieni budowlanych użyć.

Pozostałe wiadomości

Grudzień z lodowiskiem, ale bez Jarmarku Świątecznego

admin

Samochody na przestrzeni lat

admin

Urządzanie domowej pralni

admin
Trwa wczytywanie....

Domena bytomonline.pl oraz fanpage z 2700 fanów na sprzedaż! Oferty prosimy kierować na adres e-mail: [email protected]

X