18.5 C
Bytom
16 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Działki inwestycyjne w Aglomeracji Śląskiej łakomym kąskiem dla inwestorów
Publicystyka

Działki inwestycyjne w Aglomeracji Śląskiej łakomym kąskiem dla inwestorów

Działki zlokalizowane na terenie Aglomeracji Górnośląskiej są obecnie jednymi z najbardziej atrakcyjnych dla inwestorów. Potwierdza to Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, która do finału organizowanego przez siebie konkursu zakwalifikowała aż 5 terenów zlokalizowanych na Śląsku!

Aglomeracja Śląska atrakcyjnym centrum inwestycyjnym

Jeszcze kilkanaście lat temu poprzemysłowe działki inwestycyjne w województwie śląskim nie cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem. Obecnie jednak inwestorzy docenili wreszcie korzystną specyfikę terenów Górnośląskiej Aglomeracji. Mają oni przede wszystkim na uwadze fakt, iż jest to najbardziej zaludniony obszar miejski w Polsce, który zamieszkuje niemal 3 miliony osób. Składa się aż z 24 ośrodków przemysłowych, tworzących jeden duży konglomerat. Centrum aglomeracji stanowią Katowice, a spora część działek inwestycyjnych znajduje się również w Gliwicach, Zabrzu oraz Sosnowcu.

Sporym walorem terenów inwestycyjnych Górnego Śląska jest doskonała sieć komunikacyjna. Obszar ten posiada bezpośrednie połączenie z autostradą A1 oraz A4, a także wieloma drogami ekspresowymi. Dodatkowo z nowego dworca PKP w Katowicach można szybko przedostać się niemal do każdego zakątka naszego kraju. W centrum aglomeracji znajduje się ponadto międzynarodowe lotnisko w Pyrzowicach.

Tereny poprzemysłowe wreszcie w cenie

Pomysł na zagospodarowanie zdegradowanych działek poprzemysłowych stanowi atrakcyjne pole do współpracy pomiędzy inwestorami a władzami miejskimi. Włodarze śląskich centrów przemysłowych chętnie bowiem udzielają pozwoleń na realizację inwestycji, licząc na korzystną dla mieszkańców renowację dawnych obszarów industrialnych. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach Aglomeracja Śląska przyciągnęła tak wielu zarówno lokalnych, ogólnopolskich, jak i zagranicznych inwestorów. Efektem tego jest finalizacja szeregu głośnych inwestycji, zarówno publicznych, jak i komercyjnych.

Działki inwestycyjne najczęściej stanowią grunt pod wielkopowierzchniowe centra handlowe. Ich powstawanie jest niewątpliwie uzasadnione, biorąc pod uwagę ogromne zaludnienie Aglomeracji Śląskiej, a także dostępność nowoczesnych szlaków komunikacyjnych. Zwłaszcza Katowice to teren wzbudzający pożądanie u tych inwestorów, którzy zamierzają uzyskać spore zyski z wynajmu nieruchomości. W samej stolicy Górnego Śląska znajdują się bowiem tak znaczące ośrodki akademickie, takie jak Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski, Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Ekonomiczny. W żadnej z pozostałych aglomeracji w Polsce nie studiuje aż tak duża liczba studentów, będących przecież główną grupą docelową mieszkań na wynajem.

Górny Śląsk to nie tylko fabryki i kopalnie

Część spośród inwestorów rezygnuje nadal z zakupu działek inwestycyjnych na terenie Górnego Śląska. Wychodzą bowiem z mylnego założenia, iż jest to obszar nieestetyczny wizualne, a co za tym idzie mało atrakcyjny turystycznie. Okazuje się jednak, że prawda leży po zupełnie innej stronie, gdyż zwłaszcza na obrzeżach śląskich miast, można wypocząć w atmosferze ciszy i spokoju. Świetnym tego przykładem mogą być chociażby rejony Doliny Trzech Stawów oraz Parku Śląskiego.

Aglomeracja Górnego Śląska przyciąga również nowoczesną infrastrukturą, która powstała między innymi dzięki racjonalnemu wykorzystaniu środków unijnych. Niemal na każdej odwiedzającej Katowice osobie wywiera ogromne wrażenie odnowiony dworzec PKP i Galeria Katowicka, czy też unikatowe na skalę europejską Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa. Warto zatem włożyć pieniądze w działki inwestycyjne na Śląsku, ponieważ taka inwestycja to wprost prawdziwa żyła złota.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest


 

Pozostałe wiadomości

Handel na rynku Forex- szansa na szybkie zyski?

admin

Mobilność Polaków jest większa

admin

Dzieci znikają na naszych oczach!

admin
Trwa wczytywanie....