0.1 C
Bytom
28 listopada 2021
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Działki budowlane w Bytomiu – jak i gdzie szukać miejsca na dom?
Publicystyka

Działki budowlane w Bytomiu – jak i gdzie szukać miejsca na dom?

Gdy planujemy budowę domu, szukamy wówczas odpowiedniej do tego działki budowlanej. Zazwyczaj przy jej wyborze kierujemy się takimi kwestiami jak cena, położenie czy po prostu miejscowość, w której chcielibyśmy się wybudować. Jak wygląda to w przypadku Bytomia? Gdzie warto jest szukać działek budowlanych w mieście Bytom i na co warto zwracać uwagę?

Czym jest działka budowlana?

Posługując się definicją słownikową, działka budowlana to nic innego, jak teren wyznaczony pod zabudowę. Jest to zarówno wolna pusta przestrzeń, jak i ziemia po wyburzeniu poprzedniego budynku. Na takim terenie można wybudować między innymi domy jednorodzinne, osiedla, obiekty handlowe czy inne budynki użyteczności publicznej. Działkę budowlaną może zakupić osoba prywatna, deweloper, firma prywatna, konkretna instytucja publiczna, a także gmina. Warto również dodać, że aby wybudować na danym terenie jakikolwiek budynek, konieczne jest posiadanie odpowiednich zezwoleń, które otrzymuje się w urzędach.

Gdzie szukać działek budowlanych w Bytomiu?

Jeżeli chodzi o poszukiwania działek budowlanych na danym terenie, w tym przypadku w Bytomia, najlepiej jest posłużyć się do tego internetem. Oferty sprzedaży działek budowlanych w Bytomiu mogą być udostępnione na serwisach ogłoszeniowych ogólnych, jak sprzedajemy.pl/bytom/nieruchomosci/grunty-i-dzialki, a także na serwisach branżowych, zajmujących się stricte tematyką nieruchomości. W ten sposób, korzystając z filtrów, można znaleźć działkę nie tylko na podanym terenie, ale też dopasować formę wyszukiwania pod własne oczekiwania  w tym cenępowierzchnię czy nawet konkretną dzielnicę miasta.

Czym kierować się przy wyborze działku budowlanej pod budowę domu?

Jest to pytanie ważne, ponieważ znalezienie samej działki to nie wszystko. Istotne jest to, by zwrócić uwagę na zapis informujący o tym, na jakich parametrach zabudowy funkcjonuje dana działka. Mogą mieć one różną funkcję, a co za tym idzie, nie każda będzie się nadawała do budowy domu, a właśnie to przeznaczenie będzie dla nas najważniejsze. Jednak nie tylko na to powinniśmy zwrócić uwagę.

Równie ważna jest także kwestia dojazdu, to znaczy czy dana działka budowlana posiada drogę dojazdową, czy trzeba ją dopiero dobudować. Należy też zwrócić uwagę na wielkość działki, czy to na jakie strony świata jest ona ulokowana i czy posiada dostęp do mediów, prądu, gazu czy wody. Często konieczne jest także przeprowadzenie badań geologicznych, na podstawie których można wywnioskować czy budowa domu jest możliwa.

Szukamy więc działki z prawem do zabudowy mieszkaniowej. Mówią o tym dokumenty o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy. Posiadanie jednego z tych dokumentów daje nam dużą szansę na budowę domu na danym terenie.

Plan miejscowy a warunki zabudowy

Jeden i drugi dokument upoważnia do budowy domu, dlatego warto jest przed zakupem zapytać sprzedającego właśnie o to. Miasta niestety rzadko kiedy mają stworzone miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dla całego terenu, ponieważ nie mają takiego obowiązku. Jeżeli więc brakuje tego, warto jest rozpytać o posiadane warunki zabudowy. Jeżeli są, dobrze jest wówczas zapoznać się z treścią dokumentu, który dokładnie określa funkcje do których może zostać wykorzystana dana działka. Co ważne – decyzję o warunkach zabudowy można otrzymać na podstawie wniosku i nie musi go składać właściciel działki.

Co zrobić, jeżeli działka budowlana nie posiada ani planu zagospodarowania, ani decyzji o warunkach zabudowy? Nic straconego, ponieważ jak najbardziej można starać się o uzyskanie prawa do zabudowy, trzeba jednak pamiętać, że proces ten jest i długotrwały i dość skomplikowany.

Jak szukać działki budowlanej do budowy domu?

Przede wszystkim należy podejść do tematu na spokojnie. Zanim zdecydujemy się na daną działkę, najlepiej jest przejrzeć wiele ofert, zapoznać się z nimi, dowiedzieć się jakie są ich warunki, cena, umiejscowienie, a także status prawny. Dla wielu osób może być też ważne sąsiedztwo – czy są to inne domy jednorodzinne, a może sklepy, centrum handlowe, albo warsztaty czy inne przedsiębiorstwa? Jeżeli szukamy spokoju, na pewno bardziej interesować będą nas działki w spokojnych i cichych miejscach, bardziej na uboczu, być może w otoczeniu lasów i przyrody. Wszystkie te kwestie należy wziąć pod uwagę zdecydowanie wcześniej.

 

Pozostałe wiadomości

Samochód do wynajęcia – gdzie i jak szukać pojazdu dla siebie?

admin

Sprytna umowa, czyli parkometry szybko nie znikną z Bytomia

admin

OC wciąż drożeje

admin
Trwa wczytywanie....