4.3 C
Bytom
6 grudnia 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Czyste miasto. Pakiety dla właścicieli psów
Śródmieście Wyróżnione

Czyste miasto. Pakiety dla właścicieli psów

Ok. 9 tys. specjalnych pakietów na odchody trafiło do właścicieli psów z Bytomia. A to dopiero początek. Dziś na ulice miasta wyruszają pracownicy Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej z kolejną partią pakietów. Przygotowano ich jeszcze 30 tysięcy. Pracowników MZZiGK podczas akcji będą wspierać strażnicy miejscy.

To kolejny etap walki z psimi odchodami w Bytomiu. Przypomnijmy, Bytom jest jedynym miastem na Śląsku, który psie ekskrementy usuwa za pomocą specjalnych odkurzaczy. Pamiętajmy jednak, że obowiązku, który spoczywa na właścicielu psa nie można nakładać na miasto – mówi Tadeusz Ostrowski, Pełnomocnik ds. Bezpieczeństwa. Sprzątanie po pupilach w wielu krajach zachodniej Europy jest czymś naturalnym. Natomiast w Polsce jest zupełnie odwrotnie. Większość ludzi wstydzi się schylić po psie ekskrementy i wrzucić je do kosza. Ostrowski przypomina, że za nieusuwalnie psich odchodów grozi mandat od 50 do 500 zł.

Od kilku tygodni Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej bezpłatnie rozdaje właścicielom psów specjalne woreczki. Są one dostępne w: Urzędzie Miejskim przy ul. Parkowej 2 (Punkt Informacyjny i kiosk), Biurze Promocji Bytomia (Rynek 7) i Miejskim Zarządzie Zieleni i Gospodarki Komunalnej (Smolenia 35).

Rozdaliśmy ich już 9 tysięcy, ale mamy przygotowane jeszcze kolejnych 30 tysięcy papierowych torebek z łopatką – mówi Ewa Nazarewicz, Dyrektor MZZiGK. Są one bezpłatne. Zależy nam na tym, by wyrobić w bytomianach nawyk sprzątania po swoich pupilach.

Pracowników MZZiGK rozdających worki łatwo rozpoznać. Będą mieli na sobie kamizelki z logo firmy. Do 30 kwietnia pojawią się na placach: Sikorskiego, Akademickim, Słowiańskim, Targalskiego i placu przy ul. Cyryla i Metodego, a także na Alei Marka, Parku Miejskim, Rynku oraz na ulicach: Stolarzowickiej i Dworcowej.

Do pracowników MZZiGK dołączą strażnicy miejscy. Jeśli podczas patrolu spotkają kogoś, kto wyprowadza psa na spacer, także będą mu wręczać torebki na odchody, przypominając, że sprzątanie po psie jest obowiązkiem każdego właściciela. Przez kilka najbliższych dni będziemy prowadzić działania przede wszystkim prewencyjne – mówią strażnicy.

Na terenie Bytomia jest 20 koszy na psie odchody. MZZiGK zamówił jeszcze 20 dodatkowych. Trzeba jednak pamiętać, że sprzątając po swoim psie można korzystać również z pozostałych koszy na odpady komunalne. A tych jest w całym mieście ponad 1000.

Po zakończeniu akcji właściciele psów będą musieli sami zaopatrzyć się w worki. Można zamówić je na przykład przez Internet, albo posłużyć się zwyczajnymi, foliowymi torebkami – mówi Ewa Nazarewicz. Myślę, że dla właścicieli czworonogów nie jest to duży wydatek.

Specjalne odkurzacze na psie ekskrementy, które od lutego pracują w Bytomiu pełną parą, wzbudzają zainteresowanie mieszkańców i mediów. Tymczasem ich stosowanie wcale nie zwiększa ogólnych kosztów oczyszczania miasta. Posiadanie takich odkurzaczy było jednym z warunków przystąpienia do przetargu dla firm, które oczyszczają miasto.

Czystość w Bytomiu leży na sercu również strażnikom miejskim. Od początku roku za zaśmiecanie ukarali 200 osób. Kar nie uniknęli zarówno ci, którzy wyrzucają odpady w miejscach do tego nie przeznaczonych, jak i ci, którzy pozbyli się na ulicy niedopałka papierosa czy kapsla od butelki. 22 osoby zastały ukarane za tworzenie tzw. dzikich wysypisk.

Dzięki działaniom strażników posprzątano 223 działki. Warto pamiętać, że straż miejska dysponuje przenośnym monitoringiem. Kamery rejestrują tych, którzy wyrzucają śmieci w pobliżu ogródków działkowych. Strażnicy walczą też z nielegalnym plakatowaniem. Od początku roku ukarali mandatami 41 osób, a 11 pouczyli.

Duży nacisk strażnicy kładą też na egzekwowanie przepisów przez właścicieli psów. Przez 3 miesiące ukarali 132 właścicieli psów za niesprzątanie po nich. 20 osób zastało ukaranych za to, że nie zaszczepili psów, a 17 za to, że psy nie mają elektronicznego, obowiązkowego chipa.

Pozostałe wiadomości

Nagrodzono kroszonki

admin

Short Waves 2011 Bytom [Zdjęcia + Wideo]

admin

WOŚP w Bytomiu – padł rekord podczas zbiórki

admin
Trwa wczytywanie....

Domena bytomonline.pl oraz fanpage z 2700 fanów na sprzedaż! Oferty prosimy kierować na adres e-mail: [email protected]

X