0.1 C
Bytom
27 listopada 2021
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Czy droższe OC jest lepsze?
Publicystyka

Czy droższe OC jest lepsze?

Nie wiadomo, czy obecny rok przyniesie jeszcze więcej zmian w świecie ubezpieczeń niż poprzedni. Jedynie co jest pewne to podniesienie cen za obowiązkowe OC. Warto jednak wiedzieć, że to nie powód do zmartwień, a zapowiedź normalności w ubezpieczeniach i odszkodowaniach.

Ceny w górę
Cena ubezpieczenia OC była w Polsce na bardzo niskim poziomie już od bardzo dawna. Wszyscy właściciele pojazdów byli tym faktem zachwyceni, ponieważ więcej pieniędzy zostawało w ich kieszeniach. Niestety sprawy miały się już dużo gorzej jeśli przyszło likwidować szkodę z OC sprawcy. Zaniżanie odszkodowań lub unikanie wypłaty, ciągnące się tygodniami odwołania i narastające problemy to był chleb powszedni dla każdej osoby, która został poszkodowana przez innego kierowcę. Wszystko było ze sobą powiązanie: niska składka to mniej pieniędzy w kasie towarzystwa, a więc trzeba było oszczędzać w innych sektorach, np. na odszkodowaniach. Sytuacja powoli jednak się zmienia i jak zdążyli zauważyć co uważniejsi czytelnicy stron motoryzacyjnych i osoby kupujące w ostatnim czasie OC – ceny zaczęły rosnąć.

Droższe OC – ale i tak tanio
Droższe OC jest wbrew pozorom korzystne także dla kierowców, choć może nie każdy dostrzeże od razu zalety podniesienia cen. Warto wiedzieć, że w całej Europie kierowcy płacą znacznie więcej za obowiązkową polisę. Za cenę która tam wydaje się jedną z najmniejszych, w Polsce można by kupić dobry pakiet z AC. Podczas gdy najtańsze ubezpieczenie OC wg najtaniejuagenta.pl może wynieść nawet niecałe 200 zł, w innych państwach będzie to zaledwie pierwsza rata po rozbiciu składki. Podniesienie opłat sprawi, że towarzystwa nie będą musiały zaciskać pasa – łatwiej będzie wypłacać należne odszkodowania. Nie będą też martwić się o wyniki finansowe na koniec roku, a w ostatnim czasie u większości ubezpieczycieli nie było z nimi dobrze.

Zyskują wszyscy
Właściciele pojazdów mogą obawiać się podwyżek, które według różnych prognoz, mogą sięgać nawet 50%. Nie należy jednak panikować przedwcześnie, bo może się okazać, że klienci ledwie podniesienie cen zauważą. Zawsze też pozostają sprawdzone sposoby na to, aby za OC nie przepłacać – spokojna jazda i wyrabianie wysokich zniżek, samochód z niewielką pojemnością silnika oraz oczywiście korzystanie z internetowych narzędzi, jak np. porównywarka OC Najtaniej u Agenta. Jeśli jednak podwyżka będzie znaczna, z całą pewnością towarzystwa pomyślą o lepszym systemie ratalnym. Dzięki temu nie odczuje się zbytnio podniesienia ceny, a do tego będzie można jeszcze pomyśleć o polisie dodatkowej. Takich posunięć można było się spodziewać już od jakiegoś czasu. Prędzej czy później trzeba było zerwać z wojną cenową, która tylko teoretycznie sprzyjała właścicielom samochodów. Nieco droższe OC na pewno poprawi tę sytuację, więc będą zadowoleni i poszkodowani kierowcy i towarzystwa ubezpieczeniowe.

 

Pozostałe wiadomości

Fototapeta 3d na ścianę

admin

Plebiscyt na Bytomskie Wydarzenie Roku 2013 . Czekamy na wasze zgłoszenia

admin

Magazyny i pomieszczenia biurowe – wynajmować czy budować?

admin
Trwa wczytywanie....