24.7 C
Bytom
19 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Bytomskie „Muzy 2011” wręczone
Śródmieście Wyróżnione

Bytomskie „Muzy 2011” wręczone

Już po raz piętnasty wręczono Nagrody Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury „Muza 2011”. Wyróżnienie to, przyznawane jest zarówno osobom fizycznym, jak i prawnym, których zakres działalności przyczynia się do rozwoju kultury lokalnej jak i miasta.

„Muzę”, czyli Nagrodę Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury, przyznaje się w trzech kategoriach: osiągnięcia twórcze, upowszechnianie kultury oraz zarządzanie kulturą. Podczas jubileuszowego spotkania w sali koncertowej im. Adama Didura w Operze Śląskiej, wręczono cztery statuetki.

W kategorii „upowszechnianie kultury i zarządzanie kulturą”, Muzą wyróżniony został Jerzy Stuhr aktor, reżyser, scenarzysta i pedagog. Będąc rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, rozpoczął w Bytomiu kształcenie aktorów na Wydziale Aktorskim w specjalizacji aktor teatru tańca. Obecnie Bytom jest siedzibą Wydziału Teatru Tańca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Laureatem w kategorii „upowszechnianie kultury” został bytomski Klub Brama. Jak informują właściciele lokalu – Jednym z założeń funkcjonowania klubu jest organizowanie koncertów muzycznych, popularnych wystaw, wernisaży spotkań i innych wydarzeń kulturalnych z udziałem zarówno uznanych już muzyków i plastyków, jak i początkujących artystów. Klub Brama, aktywnie bierze rudział w organizacji Juwenaliów Bytomskich, a także Bytomskiej Kawiarenki Obywatelskiej, czyli cyklicznych spotkań ze znanymi ludźmi życia politycznego i społecznego.

Kolejną organizacją, upowszechniającą kulturę i tym samym laureatem w tej kategorii, zostało Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – Koło w Bytomiu. Stowarzyszenie to, działa od 1993 roku , a jego działalność kierowana jest do dzieci, młodzieży i dorosłych. Główną formą rehabilitacji prowadzonej w stowarzyszeniu, jest sztuka artystyczna.

W kategorii „osiągnięcia twórcze” i „upowszechnianie kultury” , Muzę 2011 otrzymał Śląski Teatr Tańca. Teatr ów założony został w 1991 roku przez Jacka Łumińskiego, a jego działania stały się znane nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. Wszystko za sprawą „Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej” , która co roku staje się taneczną mekką dla wszystkich, dla których taniec jest istotnym elementem życia.

Galę rozdania nagród swoją obecnością zaszczycili poseł na Sejm RP Jacek Brzezinka, senator RP Andrzej Misiołek, wiceprezydenci miasta, przedstawiciele Rady Miasta, a zwieńczeniem uroczystości był koncert Katarzyny Groniec z zespołem.

Pozostałe wiadomości

XXII Bytomska Rowerowa Masa Krytyczna [Zdjęcia + Wideo]

admin

Bytomskie Wydarzenie Roku 2009 – Wyniki i podsumowanie

admin

Policjanci poszukują fałszywego sklepikarza

admin
Trwa wczytywanie....