4.3 C
Bytom
6 grudnia 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Bytom: Wampiriada – nietypowa akcja krwiodawstwa
Zapowiedzi

Bytom: Wampiriada – nietypowa akcja krwiodawstwa

Grafika własnaAmbulans do pobierania krwi stanie w czwartek, 29 października, na bytomskim Rynku. Do oddawania krwi będą zachęcać tym razem – jak na krwiopijców przystało – wampiry. Organizatorzy akcji przyznają, że oprawa może zachęcać przede wszystkim ludzi młodych, ale krew mogą oddawać wszyscy.

Jan Koziołek z bytomskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża cieszy się z tego, że młodzież coraz częściej oddaje krew. W ubiegłym roku zebraliśmy w szkołach 478 litrów tego cennego płynu – mówi. Niemniej akcje PCK organizowane w szkołach służą nie tylko oddawaniu krwi, ale również edukacji. Wokół oddawania krwi narosło wiele mitów – mówi Koziołek. Ludzie boją się tego, że mogą zarazić się jakąś chorobą, co jest totalnym nieporozumieniem. To właśnie dzięki temu, ze ktoś oddawał krew, udało się wykryć u kogoś chorobę, a czasem uratować komuś życie.

Krew po tym, jak zostaje pobrana, poddawana jest szczegółowej analizie, a wywiad lekarski, jaki przeprowadzają lekarze u potencjalnego krwiodawcy, jestniejednokrotnie bardziej szczegółowy, niż u lekarza pierwszego kontaktu. Czasem obawy są śmieszne – mów Jan Koziołek. Niektórzy boją się tego, że pobranie krwi grozi krwotokami z nosa, albo uszu. A jeszcze inni z kolei myślą, że jeśli raz odda się krew, to trzeba będzie to robić już do końca życia. Dlatego podczas akcji skierowanych do młodzieży, zwłaszcza w szkołach, wyjaśniamy im wszelkie wątpliwości.

Ambulans do poboru krwi staje na bytomskim Rynku raz w miesiącu, ale krew można oddawać od poniedziałku do piątku w Oddziale Terenowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Bytomiu przy ul. Żeromskiego 7.

„Wampiriada” natomiast rozpocznie się na Rynku 29 października o 12.00 i potrwa do 17.00.

Źródło: UM Bytom

Pozostałe wiadomości

8 Bytomska Rowerowa Masa Krytyczna już jutro!

admin

[Zapowiedź] V Bieg Konstytucji 3 Maja

admin

Wakacyjne poranki na trawie, z BeCeKiem, Tiką i Museum Music Republic

admin
Trwa wczytywanie....

Domena bytomonline.pl oraz fanpage z 2700 fanów na sprzedaż! Oferty prosimy kierować na adres e-mail: [email protected]

X