14.4 C
Bytom
22 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Bytom stawia na światłowody i cyfrowe kamery monitoringu
Wyróżnione Zapowiedzi

Bytom stawia na światłowody i cyfrowe kamery monitoringu

Nowoczesny światłowodowy monitoring miejski powstaje w Bytomiu. Analogowe kamery zastępowane są cyfrowymi, które przesyłają obraz po światłowodach do centrum monitorowania. Przetarg na modernizację i eksploatację systemu wygrała firma 3S Śląskie Sieci Światłowodowe, która jest właścicielem światłowodów i sprzętu. Miasto płaci jedynie abonament miesięczny za korzystanie i obsługę całego systemu.

Obecnie w Bytomiu są 33 kamery, I faza wprowadzania monitoringu to 16 kamer w 2005 roku, II faza – 16 kamer w 2007 oraz dodatkowo 1 kamerę zamontowano na Rynku w 2008 roku.

Do końca maja 2010 Bytom będzie miał 18 kamer cyfrowych z 34 istniejących. Jedne są wymieniane na cyfrowe, inne adaptowane do współpracy z nowym systemem.

Adaptujemy analogowe kamery miejskie do współpracy z dedykowanym systemem cyfrowym. Następnie podłączamy je do naszej sieci światłowodowej, która umożliwia przesyłanie wysokiej jakości obrazu do centrum monitorowania. Technologia pozwala na dowolne lokalizowanie takiego centrum – nawet tysiące kilometrów od kamery, bez żadnych strat dla jakości obrazu – mówi Adam Hrynkiewicz z 3S – Co więcej, dane są archiwizowane, a dostęp do nich mają tylko osoby upoważnione.

Unikatowy jest model współpracy, który przyjęliśmy. Potraktowaliśmy monitoring miejski jako usługę telekomunikacyjną. De facto transmisja obrazu po światłowodach taką usługą jest. Klient nie płaci abonamentu, jeśli usługa nie działa. Nie musi też budować własnej infrastruktury światłowodowej ani kupować kamer, serwerów i oprogramowania. To wszystko zapewniamy my – wyjaśnia Zbigniew Szkaradnik, prezes 3S – Tym samym, możliwe jest uruchomienie takiej funkcjonalności w ciągu kilku miesięcy.

Kamery są m.in.: zamontowane na Rynku, na pl. Sikorskiego, pl. Wolskiego, Urzędzie Miejskim, na ul. Wrocławskiej, na skrzyżowaniu ulic Zabrzańskiej z Jagiellońską, K. Miarki z Rostka, Chorzowskiej z Krakowską i Witczaka, głównie w centralnych miejscach Bytomia. Stanowisko obsługi kamer jest w Komendzie Miejskiej Policji przy ul. Powstańców Warszawskich 74.

Obraz z kamer można dodatkowo obserwować korzystając z Internetu. Po zalogowaniu może on być udostępniony właściwym służbom. W Bytomiu z tej funkcji korzysta Miejski Zarząd Dróg i Mostów. Taka forma współpracy została przetestowana przez miasto i 3S w czasie trwającego rok pilotażu usługi monitoringu.

Roczne utrzymanie monitoringu w 2009 roku kosztowało miasto ok. 120 tysięcy zł i obejmowało ono koszty energii elektrycznej, koszty dzierżawy, ubezpieczenie monitoringu oraz bieżące utrzymanie kamer i monitoringu.

Źródło: UM Bytom

Pozostałe wiadomości

Pieszy potrącony na pasach na ul. Chorzowskiej

admin

Nowy system opłat na parkingu przy Agorze Bytom

admin

Dzień otwarty „Hali na Skarpie” [Zdjęcia]

admin
Trwa wczytywanie....