9.8 C
Bytom
1 października 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Bytom dla Qni czyli bytomska scena żeglarska dla Andrzeja „Qni“ Grzeli
Śródmieście Wyróżnione Zapowiedzi

Bytom dla Qni czyli bytomska scena żeglarska dla Andrzeja „Qni“ Grzeli

Andrzej „Qnia“ Grzela, lider najstarszego bytomskiego zespołu piosenki żeglarskiej, i jednego z najstarszych w Polsce, Ryczących Dwudziestek, walczy o powrót do zdrowia po wylewie. Już 19 września w Bytomskim Centrum Kultury odbędzie się koncert, podczas którego zbierane będą pieniądze na jego leczenie i rehabilitację. Usłyszymy Brasy, Happy Crew, Szkocką Trupę, Sąsiadów, Mechaników Shanty i… Ryczące Dwudziestki.

Są z Bytomia i rozsławiają to miasto już od 30 lat w całej Polsce i poza granicami. Nie ma chyba fana muzyki żeglarskiej, który by nie znał ich piosenek, albo choć nie nucił melodii. Ryczące Dwudziestki, bo o nich mowa, to przyjaciele ze szkoły i I Harcerskiej Drużyny Wodnej bytomskiego Hufca ZHP.

Zaczęło się od żeglowania i śpiewania przy ognisku, później przyszedł czas na warsztaty marynistyczne u Marka Szurawskiego i tak w 1983 roku powstał zespół Harcerskiej Drużyny Wodnej w składzie: Damian „Małpa” Gaweł, Henryk „Szkot” Czekała, Wojciech „Sęp” Dudziński oraz Andrzej „Qnia” Grzela, który pojawił się na Festiwalu „Shanties” w Krakowie i od razu zgarnął najważniejszą nagrodę – Grand Prix! Zdobywali ją później jeszcze dwa razy!

Nazwa Ryczące Dwudziestki pojawiła się chwilę później, inspirowana ryczącymi czterdziestkami – pasem wód oceanicznych o silnych wiatrach, a nawiązująca do wieku członków zespołu w chwili jego powstawania.

Śląscy szantymeni szybko zaskarbili sobie sympatię publiczności śpiewając a’cappella czy z towarzyszeniem gitar i wygrywając kolejne przeglądy piosenki żeglarskiej. Krajowe sukcesy utorowały muzykom drogę do występów zagranicznych, już w nieco zmienionym składzie, gdzie czarowali mieszanką klasycznych szant, folku, a nawet jazzu i gospel.

„Hiszpańskie Dziewczyny” z ich repertuaru stały się jednym z najważniejszych, a na pewno najbardziej znanych utworów polskiej sceny muzyki żeglarskiej.

Dziś jeden z nich, Qnia – Andrzej Grzela, lider, gitarzysta i wokalista, menedżer, świetny chirurg, żeglarz, a przede wszystkim dobry człowiek, podczas finałowego koncertu tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties” w Krakowie doznał wylewu. Uratowano go tylko dzięki szybkiej reakcji przyjaciół i błyskawicznej pomocy lekarskiej. Śledziliśmy wszyscy jego losy, trzymaliśmy kciuki za operację, a teraz przyszedł czas na realną pomoc temu, który nigdy takiej pomocy nie odmówił. Potrzeba sporych funduszy na leczenie i rehabilitację Andrzeja, który dzielnie walczy o powrót do sprawności i występów.

Przedstawiciele zespołu Ryczące Dwudziestki wraz z organizatorem „Shanties”,  Krakowską Fundacją Żeglarstwa Sportu i Turystyki HALS zawiązali Komitet Społeczny „Pomoc dla Qni”, który umożliwia prowadzenie aukcji i kwestowanie na rzecz Andrzeja Grzeli. W całym kraju do akcji pomocowych włączają się zespoły szantowe, tawerny żeglarskie i indywidualni ludzie.

 

Do działań włącza się także Bytom, rodzinne miasto Andrzeja, gdzie już 19 września zbiorą się muzycy bytomskiej sceny muzyki morza, by zagrać dla swojego przyjaciela. Usłyszymy Brasy, Happy Crew, Szkocką Trupę, Sąsiadów, Mechaników Shanty (lider MS, Henryk „Szkot” Czekała jest byłym członkiem Dwudziestek) i oczywiście Ryczące Dwudziestki.

W imieniu Andrzeja, jego rodziny i swoim chcielibyśmy podziękować za bardzo szeroki odzew na informacje dotyczące stanu Andrzeja, pojawiające się na naszych stronach internetowych – słowa otuchy i wsparcie finansowe na zakup niezbędnych leków i pokrycie kosztów przyszłej rehabilitacji – mówi Wojciech „Sęp” Dudziński z Ryczących Dwudziestek.

Podczas koncertu w Bytomskim Centrum Kultury także będą prowadzone aukcje i zbierane fundusze do puszek.

– „Ostatnie miesiące uzmysłowiły nam, jak bardzo jesteśmy sobie potrzebni i jak bardzo ciężko jest nam bez siebie razem” – czytamy na stronie Ryczących Dwudziestek. Muzycy nie poddają się i koncertują, pamiętając o Qni, czego wyrazem jest symbolicznie stojący podczas występów mikrofon Andrzeja, czekający na jego powrót.

 

„BYTOM DLA QNI”
czyli bytomska scena żeglarska dla Andrzeja „Qni“ Grzeli

19 września, godz. 18:00
Bytomskie Centrum Kultury
(pl. Karin Stanek 1)

Wstęp: 30zł

Bilety dostępne w kasie Beceku oraz w sklepach internetowych:

www.folk24.pl/sklep

http://rezerwacje.hals.krakow.pl/imprezy

Wystąpią:
bytomskie zespoły Brasy, Happy Crew, Szkocka Trupa, Ryczące Dwudziestki,
Sąsiedzi oraz Mechanicy Shanty.

Pieniądze można wpłacać też na konto:

Krakowska Fundacja Żeglarstwa Sportu i Turystyki HALS, ul.Straszewskiego 27, 31-113 Kraków, nr konta: PKO BP SA 71 1020 2906 0000 1902 0114 5689 (w tytule wpłaty: Pomoc dla Qni).

 

tekst: Magdalena „Emka” Borucka

zdjęcie: Kamil Piotrowski

Pozostałe wiadomości

Policjanci zatrzymali sprawcę napadu

admin

[Zapowiedź] Koncert z cyklu „Tylko NIE Bytom!” Barn Owl oraz Stara Rzeka

admin

Bytomskie Centrum Kultury powalczy o „Betonową Kostkę”?

admin
Trwa wczytywanie....