14.4 C
Bytom
22 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Bytom 11-go listopada. Bytomianie uczcili 95. rocznicę odzyskania niepodległości
Śródmieście Wyróżnione

Bytom 11-go listopada. Bytomianie uczcili 95. rocznicę odzyskania niepodległości

Setki biało-czerwonych flag już kilka dni temu zawisło w Bytomiu. Obwieszczając tym samym, że zbliża się Narodowe Święto Niepodległości. Jak co roku, bytomianie postanowili uczcić pamięć tych, którym zawdzięczamy wolną Polskę.

Obchody Święta Niepodległości w naszym mieście rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą „Solidarności”. Następnie w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiona została msza święta za Ojczyznę. O godzinie 17 z ulicy Pułaskiego wyruszył pochód złożony z władz miasta, parlamentarzystów, radnych Rady Miejskiej, pocztów sztandarowych, pododdziału 34. dywizjonu obrony powietrznej z Bytomia, harcerzy, policjantów, strażników miejskich i tłumnie zgromadzonych mieszkańców miasta. Celem przemarszu był Pomnik Wolności, pod którym odbyła się oficjalna część uroczystości. Do zgromadzonych przemówił prezydent Bytomia Damian Bartyla. Przypomniał o tym jak ważne jest to święto i że musimy co dzień dbać o naszą wolność i niepodległość. Żołnierze oddali trzykrotnie salwę honorową, zawyły też syreny. Przybyłe delegacje bytomskich instytucji miejskich, ugrupowań politycznych, szkół, służb mundurowych, stowarzyszeń biznesowych, sportowych i kulturalnych złożyły kwiaty pod pomnikiem. Na koniec orkiestra wojskowa z bytomskiej jednostki zagrała najpopularniejsze melodie patriotyczne.

Kilka dni temu w IV Liceum Ogólnokształcącym zorganizowana została uroczysta akademia poświęcona 95. rocznicy odzyskania niepodległości, a w czwartek 7 listopada odbył się między szkolny Konkurs Prozy, Poezji i Pieśni Patriotycznej „Polskie drogi do niepodległości.”

15 listopada zapraszamy do Bytomskiego Centrum Kultury gdzie ponownie będzie można usłyszeć najpopularniejsze melodie patriotyczne w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Bytomia.

Dokładnie 95 lat temu w lasku Compiégne pod Paryżem zawarto między Niemcami a państwami ententy zawieszenie broni, formalnie kończące I Wojnę Światową. Data ta stała się symbolem wydarzeń, które w tym czasie doprowadziły do odzyskania przez Polskę suwerenności. Po raz pierwszy Święto Niepodległości 11 listopada obchodzono w 1937 roku.

Pozostałe wiadomości

Scena familijna – „Pinokio” . Zdjęcia

admin

Zielone stojaki w końcu dostępne!

admin

Kamchatka – przedstawienie plenerowe. Zdjęcia

admin
Trwa wczytywanie....