-0.1 C
Bytom
30 listopada 2021
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Biuro rachunkowe czy księgowa na etacie? Co bardziej się opłaca w Katowicach?
Publicystyka

Biuro rachunkowe czy księgowa na etacie? Co bardziej się opłaca w Katowicach?

Kwestie finansowe w firmie to niełatwa sprawa i niejednemu potrafią spędzić sen z oczu. Nic dziwnego, że lepiej zostawić te kwestie fachowcom. Ale komu? Księgowej czy biuru rachunkowemu? Trzeba to dokładnie rozważyć.

Czym zajmuje się księgowa i biuro rachunkowe?

Zatrudniając w przedsiębiorstwie księgową lub zawierając umowę z biurem rachunkowym, liczymy na to, że nie będziemy musieli zaprzątać sobie głowy kwestiami finansowymi, bo zrobią to za nas specjaliści. Chodzi tu o prowadzenie księgowości, a także zajmowanie się kwestią kadr i płac, choć prawdziwi fachowcy oferują jeszcze bardziej zróżnicowane i kompleksowe usługi. Dobre biuro rachunkowe, jak widzimy na http://www.jasta.pl/, zajmuje się również doradztwem biznesowym i podatkowym, przechowywaniem akt i udzielaniem wsparcia w sprawach zakładania spółek i podatkowej optymalizacji.

Ale które rozwiązanie jest lepsze? Czy w Katowicach bardziej opłaca się skorzystać z usług biura rachunkowego, czy raczej zatrudnić księgową? Okazuje się, że oba rozwiązania mają swoje dobre i nie tak dobre strony.

Jakie są koszty biura rachunkowego i księgowej?

Na pewno jednym z podstawowych kryteriów, jakie weźmiemy pod uwagę, dokonując takiego wyboru, będą koszty. Nie ma co ukrywać, względy finansowe należą w takim wypadku do najważniejszych decydujących czynników. Jak więc przedstawia się kwestia opłat?

W przypadku biura rachunkowego sprawa wydaje się dość prosta, mamy tu bowiem do czynienia tylko z opłatą miesięczną, ustaloną jeszcze przed podjęciem współpracy. Opłata ta może mieć wartość stałą albo zmienną, w zależności od umowy, jaką zawrzemy z biurem.

Kiedy zatrudniamy księgową, rzecz przedstawia się już trochę inaczej. Oczywiście i tu mamy do czynienia z comiesięczną opłatą, ale oprócz pensji księgowej dochodzą tutaj dodatkowe koszty – wydatki na sprzęt i odpowiednie, aktualne oprogramowanie, a także materiały pozwalające być stale na bieżąco w kwestii finansów (na przykład fachowe czasopisma).

Ostatecznie nasze wydatki mogą być jeszcze większe z tej przyczyny, że niewielu ludzi jest wszechstronnych, toteż możemy mieć problem ze znalezieniem na to stanowisko osoby wyspecjalizowanej zarówno w księgowości jak i dziedzinie kadr i płac. To sprawia, że możemy być zmuszeni zatrudnić dwie osoby i zamiast jednego, opłacać dwa etaty.

Co w przypadku błędów księgowych?

Bez względu na to, jak bardzo wszyscy starają się unikać błędów, one czasami się zdarzają. Zawsze tak było i będzie. A błędy w księgowości to poważna sprawa, która może pociągnąć za sobą równie poważne skutki – w końcu chodzi tu o pieniądze. Oczywiście finansowa odpowiedzialność za pomyłki spoczywa na tych, którzy je popełnili – księgowej bądź pracownikach biura rachunkowego.

W przypadku księgowej jest jednak pewien haczyk – jeżeli wywołana przez pracownika szkoda była nieumyślna (a właśnie z taką mamy do czynienia, gdy mówimy o błędach), możemy obciążyć go finansowo jedynie do trzykrotnej wartości jego wynagrodzenia. To oznacza, że jeżeli poniesione przez nas szkody były większe, nie będziemy mogli dochodzić pełnego ich pokrycia.

Z biurem rachunkowym nie ma tego problemu, pod warunkiem, że o to zadbamy i przed podpisaniem umowy upewnimy się, że ma ono ważne ubezpieczenie OC. Jeśli tak jest w istocie, to w razie wystąpienia błędów księgowych mamy zapewniony całkowity zwrot kosztów.

Inne zalety i wady obu rozwiązań

Jeżeli chodzi o plusy zatrudnienia księgowej, nie można nie wspomnieć o wygodzie, jaką daje to, że całą dokumentację rozliczeń mamy na miejscu. Łatwiej też monitorować stan finansów, kiedy sprawą zajmuje się jedna, konkretna osoba. Z biurem rachunkowym mimo wszystko nie będziemy mieli raczej tak bezpośredniego kontaktu.

Co do niedogodności, jakie zatrudnienie księgowej za sobą pociąga, należałoby wziąć pod uwagę ewentualne problemy, które zaistnieją, jeśli osoba prowadząca naszą księgowość akurat nie jest dyspozycyjna. To właśnie ryzyko wiąże się z sytuacją, kiedy jedna osoba odpowiada za całe finanse. W tym świetle fakt, że biuro rachunkowe zatrudnia wielu wykwalifikowanych specjalistów, z pewnością jest zachęcający.

Oczywiście zarówno księgowa jak i biuro rachunkowe mogą nas zawieść, jeśli dokonamy niewłaściwego wyboru. Dlatego najlepiej sprawdzić rankingi, by dowiedzieć się, które biura i jakie księgowe są w Katowicach najbardziej cenione i cieszą się największym zaufaniem. Dobrze też wypytać kogoś, kto osobiście korzystał z ich usług.

Pozostałe wiadomości

Jak poradzić sobie z bólem?

admin

Tusz do drukarki… niełatwy wybór

admin

Jak uniknąć płacenia podwójnej składki za OC?

admin
Trwa wczytywanie....