-1.6 C
Bytom
2 grudnia 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » „Bitwa pod Grunwaldem” w Bytomiu
Zapowiedzi

„Bitwa pod Grunwaldem” w Bytomiu

Znana diorama namalowana przez Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego przybyła do Bytomia. Okazją do wyeksponowania wielkiej dioramy jest zbliżająca się 600. rocznica bitwy pod Grunwaldem. W 1910 roku w Krakowie podjęto decyzję o uczczeniu 500.rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Poproszono Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego o wykonanie dioramy na lipcowe uroczystości.

Zamówione malowidło miało być dioramą, a diorama to, innymi słowy, obraz osadzony w głębokim obramowaniu,  który (poprzez  zastosowanie specjalnych technik malarskich) stwarza iluzję  przebywania w trójwymiarowej przestrzeni przedstawionego obrazu. Pracę zakończono przed 12 lipca 1910. Obraz pokazano w drewnianymbudynku, zaprojektowanym na tę  okazję, forma budowli przypominała namiot wojskowy, wejście zostało ozdobione napisem Grunwald. Dalsze losy dioramy są nieznane, aż do momentu, kiedy płótno odnalazł,we Lwowie (w magazynach lwowskiego Muzeum Historycznego) w 1989, prof.Zdzisław Żygulski. Prawdopodobnie dzieło zostało wywiezione z Krakowa w 1939.

Dioramę, którą możemy zobaczyć w Bytomiu jest umocowana na  specjalnej konstrukcji nośnej, będącej w stanie udźwignąć obraz, wykonany w technice olejnej, na płótnie o wymiarach 510×1000 cm. – wyjaśnia Dział Edukacyjno – Promocyjny Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Oficjalne otwarcie wystawy nastąpi 7 kwietnia o godzinie 16.

Fotografia: Piotr Kłosek
Źródło: Materiały Prasowe MGB

Pozostałe wiadomości

Bytom: Kolejna gwiazda zagra dla chorego Kacpra

admin

Bytom dla Qni czyli bytomska scena żeglarska dla Andrzeja „Qni“ Grzeli

admin

[Zapowiedź] HartOFFanie Teatrem – wieczór XL

admin
Trwa wczytywanie....

Domena bytomonline.pl oraz fanpage z 2700 fanów na sprzedaż! Oferty prosimy kierować na adres e-mail: [email protected]

X