6.6 C
Bytom
18 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Bezrobotni ze Śląska mają szansę na dotacje
Publicystyka

Bezrobotni ze Śląska mają szansę na dotacje

Pochodzisz ze Śląska i szukasz dla siebie miejsca na rynku pracy? Jeśli lubisz wyzwania i chcesz zacząć pracować „na własny rachunek”, pomyśl o założeniu działalności gospodarczej. Potrzebne środki na start możesz uzyskać w ramach dotacji. Sprawdź, jak je zdobyć.

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym można pozyskać środki finansowe niezbędne do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Mając pomysł na perspektywiczny biznes, można zdobyć dotację: albo z urzędu pracy, albo w ramach funduszy unijnych.

Dotacja z urzędu pracy

To jeden z prostszych sposobów, dzięki którym można uzyskać środki na założenie firmy. Wystarczy być osobą zarejestrowaną w konkretnym urzędzie pracy, w okresie trwania naboru złożyć wniosek o dotację, dobrze udokumentować zasadność powstającej działalności i czekać na decyzję komisji. Jeżeli będzie ona pozytywnie rozpatrzona, wnioskodawca może otrzymać nawet sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia. Pieniądze można przeznaczyć jednak wyłącznie na cele uwzględnione w składanym wniosku.

Dotacja z funduszy unijnych

Chociaż 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia to duża kwota, nie zawsze bywa wystarczająca do rozkręcenia własnego biznesu. Jednak nic straconego, ponieważ można ubiegać się o dotację w ramach funduszy unijnych. Na lata 2014-2020 przeznaczono na ten cel ponad 80 mld złotych.

W przeciwieństwie do dotacji z urzędu pracy, na dotację mają szansę wyłącznie te osoby, które chcą założyć firmę zgodną z warunkami konkretnego programu. Żeby sprawdzić, na jakie wsparcie jest szansa, wystarczy skorzystać z wygodnego konfiguratora online, dostępnego na stronie https://www.ideabank.pl/fundusze-europejskie-dotacje-unijne-dla-firm.

Jeśli chodzi o środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, pieniądze można uzyskać w ramach programu RPO Śląskie 7.3.1. Promocja Samozatrudnienia Na Obszarach Rewitalizowanych ZIT. Wnioskodawcy mogą ubiegać się nawet o 40 tysięcy złotych z przeznaczeniem na konkretną działalność.

Przykład. Pani Wiesława, z wykształcenia księgowa, mieszka na terenie woj. śląskiego. Od 2 lat jest bezrobotna i do tej pory nie mogła znaleźć pracy – głównie z uwagi na swój wiek. Pani Wiesława natrafiła jednak na ogłoszenie o tym, że jedna z regionalnych fundacji realizuje projekt współfinansowany przez Unię Europejską, organizując szkolenia w zakresie prowadzenia przedsiębiorstwa oraz przyznaje dotację na rozpoczęcie działalności. Pani Wiesława zdecydowała się wziąć udział w szkoleniu, które pozwoli poznać podstawy przedsiębiorczości i ułatwi założenie firmy w ramach funduszy unijnych. Pani Wiesława podczas spotkania z doradcą (w ramach szkolenia) przygotowała wniosek o dotację. Złożyła go w odpowiednim momencie i teraz czeka na środki unijne. Już niebawem uruchomi własne biuro rachunkowe.

Więcej informacji o aktualnych dotacjach i warunkach znajdziesz m.in. na stronie https://www.ideabank.pl/dotacje-unijne-fundusze-dla-firm.

 


Pozostałe wiadomości

Biżuteria na każdy dzień roku

admin

Telewizja w klubie sportowym

admin

Hodowle ogierów w Polsce – lista. Gdzie szukać ogiera ze sprawdzonej hodowli?

admin
Trwa wczytywanie....