12.4 C
Bytom
23 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Będzie nowa muszla koncertowa
Śródmieście Wyróżnione

Będzie nowa muszla koncertowa

Nie sposób wyobrazić sobie letnich imprez plenerowych bez tych organizowanych w muszli koncertowej w Parku Miejskim im. F. Kachla. Ale  przestarzały amfiteatr na skraju parku wkrótce zniknie. Zastąpi go nowy obiekt o ciekawej bryle i funkcjonalnym zapleczu.

Przechodzący parkową aleją bytomianie z zaciekawieniem obserwują poruszenie wokół amfiteatru, gdzie rozpoczęły się już prace przygotowawcze. Roboty budowlane ruszą tam już niebawem. Inwestycja obejmuje m.in. wycinkę drzew i krzewów, wyburzenie istniejących obiektów i budowę nowego amfiteatru wraz zapleczem dla artystów. Nowa muszla w niczym nie będzie przypominała starego pawilonu. Obiekt swoim kształtem nawiązywać będzie do fali lub powiewającej na wietrze chusty. Zmieni się też teren wokół sceny.

Nie zabraknie tu elementów małej architektury, takich jak np. fontanna posadzkowa. Warto dodać, że projektant nawiązał w swej koncepcji do historii tego miejsca. Nowa muszla koncertowa ma być gotowa na wakacje. Przypomnijmy, że zabytkowy park powstał ok. 1840 r. na terenach dawnych wyrobisk górniczych. Był to wówczas główny teren wypoczynkowy Bytomia, gdzie można było popływać kajakiem (staw z drewnianym mostkiem) lub zobaczyć niedźwiedzie w niewielkim zoo (teren kawiarenki „Pod misiami).  Rewitalizacja parku nie kończy się więc tylko na uporządkowaniu drzewostanu i budowie nowych alej. To także starania o przywrócenie mu funkcji rekreacyjnych. Udało się to w przypadku przebudowy stawu północnego przy Olimpijskiej, gdzie po dekadach znów można tu popływać rowerkiem wodnym (kolejna okazja nadarzy się już w maju).

Projekt „Kompleksowej likwidacji dzikich składowisk odpadów w Bytomiu – etap II”, w ramach której zrewitalizowano staw, został zgłoszony do konkursu Budowa Roku organizowanego przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Bytomska inicjatywa zakwalifikowała się już do trzeciego etapu konkursu.

Pozostałe wiadomości

„Polska Biega” w Bytomiu [Dużo zdjęć + wideo]

admin

Chór Opery Śląskiej zaśpiewa przed Trumpem i Putinem

admin

Zatrzymany po pościgu

admin
Trwa wczytywanie....