25.4 C
Bytom
20 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Anna Ostoya, Michał Smandek, Tomasz Kowalski wystawili swoje dzieła w Kronice
Fotoreportaze

Anna Ostoya, Michał Smandek, Tomasz Kowalski wystawili swoje dzieła w Kronice


Anna Ostoya „Od a do ∞”


Anna Ostoya wystawą „Od a do ∞” podejmuje problematykę wojny i przemocy, traktując ją jako pytanie o „koniec wiedzy”. Niemożliwość znalezienia rozwiązania problemu wojny i przemocy wyznacza granice ludzkiego intelektu.

Punkt wyjścia projektu stanowi korespondencja „Dlaczego wojna?”
(„Why War?”) pomiędzy Albertem Einsteinem i Zygmuntem Freudem opublikowana przez Ligę Narodów w 1933 roku. Tekst w formie broszury miał upowszechniać krytyczne spojrzenie na wojnę, jednak jej druk został ograniczony po dojściu do władzy nazistów w Niemczech. W 1932 roku Albert Einstein, zaangażowany pacyfista, zwrócił się do Zygmunta Freuda z pytaniem: co skłania człowieka i społeczeństwo do nienawiści i zabijania się nawzajem? Jak zapobiec temu niebezpieczeństwu? Czy istnieje perspektywa kontroli nad psychiczną ewolucją człowieka, by wyeliminować psychozę nienawiści i zniszczenia?


Michał Smandek „DISCOVERY”


W pomieszczeniach laboratoryjnych przeprowadzono już szczegółowe badania. Dziwne znalezisko zmieniło dotychczasowy pogląd w podejmowanej kwestii, chociaż wcześniej spierano się i przedstawiano podobne hipotezy. Takie odkrycia są niezwykle rzadkie, a zjawiska w przestrzeni, które im towarzyszą graniczą z cudem. Prawdopodobieństwo bycia świadkiem czegoś podobnego jest jak jeden do miliona. To dobrze, że w końcu zdecydowano się na projekt DISCOVERY – ludzi dręczyły te pytania, choć wydaje się, że teraz będzie ich jeszcze więcej. Rzeczy, które ujawnia projekt DISCOVERY to nowy punkt widzenia na dotychczasowe zagadnienia. Dla niektórych będzie to jak zderzenie czołowe z meteorytem”.


Tomasz Kowalski „Pokaz”


Salon na 2. piętrze Kroniki łączący funkcje sceny muzycznej, sali projekcyjnej, czytelni, chill-out roomu. Podlegająca najczęstszym zmianom część instytucji. Miejsce dyskusji, przestrzeń warsztatowa, czasem sala taneczna. Począwszy od 2006, raz do roku zaproszony
artysta projektuje nowy wygląd meeting roomu oraz proponuje temat przewodni zdarzeń (w 2006 r. meeting room aranżował Grzegorz Sztwiertnia, w 2007 Hubert Czerepok, a w 2008 Michał Budny).

Źródło: CSW Kronika
Foto: W.Bryński

Pozostałe wiadomości

„Wolność kocham i szanuje” na 96. rocznicę odzyskania niepodległości

admin

Koncert Shugo Tokumaru + Peter J. Birch [Zdjęcia + Wideo]

admin

XXXIV BRMK. Znajdź siebie na zdjęciach.

admin
Trwa wczytywanie....