20.1 C
Bytom
17 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Anepigrafy. Krajobraz znikający
Bez kategorii

Anepigrafy. Krajobraz znikający

„Anepigrafy. Krajobraz znikający” – pod taką nazwą odbył się dziś w Biurze Promocji Miasta wernisaż wystawy prac Bogusława Hajdy i Krzysztofa Habdasa, którzy za pomocą fotografii i prac malarskich zaprezentowali zmiany, jakie na przestrzeni 20 lat poczyniła likwidacja obiektów postindustrialnych. Pomysł rejestrowania zmian, jakie zachodziły w śląskiej przestrzeni narodził się w 2006 r., kiedy w dość szybkim czasie kończyła swój żywot KWK Rozbark – mówił Bogusław Hajda.

Tak więc prace Hajdy to nieabstrakcyjny obraz przedstawiający pustkę po szybach wyciągowych czy wyburzonych poprzemysłowych zabudowaniach, na których miejsce wdarła się natura w postaci dziko rosnących samosiejek. Z kolei obrazy Krzysztofa Habdasa obnażają to, co wskutek gospodarczych przeobrażeń Śląsk stracił na zawsze: górniczą kulturę i tradycje, które ukształtowały tożsamość regionu. Na płótnach widzimy liczne odniesienia do orkiestr górniczych, postaci w galowych strojach, niegdyś tak oczywistych – dziś traktowanych jako folklor.

Projekt tych dwóch artystów obrazujący powolne umieranie kopalni, a wraz z nią środowiska, którego była żywicielem, w tym namacalnym, jak również metafizycznym sensie, uzmysławia, jak wiele dzieje się wokół, czasem cicho i niepostrzeżenie…

Źródło/Tekst:

Foto: Wojciech Bryński

Pozostałe wiadomości

As tech companies get richer, is it 'game over’ for startups?

admin

Wakacje powitane! Rockowo!

admin

Amazon and Alphabet report sales surge this quarter

admin
Trwa wczytywanie....