4.3 C
Bytom
6 grudnia 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Akcja „Stop18” w Bytomiu
Zapowiedzi

Akcja „Stop18” w Bytomiu

To, że w sklepie można dość łatwo nabyć wyroby tytoniowe wie sporo osób, w szczególności z tego przyzwolenia korzysta wiele nieletnich osób, które lubią puścić „dymka”. Najbardziej niekorzystne jest to, że w wielu sklepach sprzedawców nie interesuje, komu sprzedają papierosy. Dlatego też w tym roku miasto Bytom przyłączyło się do akcji przeciw sprzedaży nieletnim tytoniu „Stop 18” prowadzonej podczas Ogólnopolskiego Dnia Odpowiedzialnej Sprzedaży.

Dlatego też 10 września Policja wraz ze Strażą Miejską przeprowadzą kontrole w bytomskich sklepach by sprawdzić, czy sprzedawcy przestrzegają prawa i nie sprzedają nieletnim wyrobów tytoniowych.


Naklejka, którą oznaczane są sklepy uczestniczące w Akcji

Chodząc po mieście, często możemy zobaczyć jak niepełnoletnie osoby niczym się nie przejmując, wyciągają na ulicy papierosa i spokojnie go zapalają, jednak 10 września ma się to zmienić.

Policjanci w ramach akcji STOP-18 będą obserwowali miejsca sprzedaży wyrobów tytoniowych, w szczególności w pobliżu szkół i placówek oświatowych, do których uczęszczają małoletni. Będą prowadzili również kontrole w niektórych lokalach i sklepach, a osoby, które naruszą zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom poniżej 18 r. ż., będą przez nich karane mandatami. Oczywiście zadaniem funkcjonariuszy w przypadku ujawnienia nieletniego palącego tytoń, będzie również ustalenie miejsca, w którym go zakupił. W uzasadnionych przypadkach informacje dot. naruszenia przepisów prawa trafią do Wydz. Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Bytomiu. – mówi dla Toled.pl – Adam Jakubiak rzecznik prasowy bytomskiej policji.

Dlaczego więc sprzedawcy godzą się na sprzedaż nieletnim papierosów? Większość nie sprawdza dowodów i ocenia osobę „na wygląd”, jeżeli wygląda dorosło to otrzyma papierosy, jeżeli nie możliwe, że zostanie poproszona o dowód, jednak taki sposób sprzedaży niestety nie jest skuteczny.

– Często w sklepie mamy wielu klientów i nie mamy czasu sprawdzać wieku każdej osoby kupującej papierosy. Nawet, jeżeli pojawi się osoba nieletnia i nie zostanie jej sprzedany tytoń, to i tak kupi go albo gdzieś indziej, albo poprosi kogoś starszego o kupno, to pewien rodzaj walki z wiatrakami – mówi Pan Tomasz, właściciel jednego z bytomskich sklepów.

Kary dla sprzedających tytoń nieletnim nie odstraszają, sprzedający może otrzymać karę 200zł mandatu, a w szczególnym przypadku grzywnę w wysokości do 5tysięcy złotych.

Czy akcja przyniesie odpowiedni skutek i obniży chociaż o kawałek ilość osób sprzedających tytoń nieletnim? Przekonamy się o tym po akcji, która oby przebiegła sprawnie, i było jak najmniej przypadków łamania prawa.
Autor: Wojciech Bryński, Kopiowanie zabronione.
Materiały graficzne: www.stop18.pl

Pozostałe wiadomości

V Bytomska Rowerowa Masa Krytyczna już 20 listopada!

admin

Pokaz filatelistyczny „760 lat Bytomia”

admin

VII Międzynarodowy Festiwal Modeli Redukcyjnych 27-28 luty

admin
Trwa wczytywanie....

Domena bytomonline.pl oraz fanpage z 2700 fanów na sprzedaż! Oferty prosimy kierować na adres e-mail: [email protected]

X