Świętego, i to nie jednego, spotkać było można dziś w Muzeum Górnośląskim, gdzie otwarta została wystawa „Święci – atrybuty i symbole”.
Jak odróżnić św. Franciszka od św. Wojciecha, a św. Klarę od św. Barbary? Trzeba znać symbole i atrybuty poszczególnych świętych oraz mieć świadomość ich roli. Prezentowana wystawa pomyślana została jako rodzaj przewodnika czy klucza, za pomocą, którego zwiedzający będzie mógł uzyskać podstawowe informacje na temat wybranych świętych.
– Często te figury i rzeźby wydają się być prawie identyczne, a jedyną szansą rozpoznania danej postaci jest znajomość detali ubioru, atrybutu lub elementu związanego z jej życiem i działalnością (w tym godła czy symbolu). – Wcześniejsze pokolenia raczej nie miałyproblemów w odróżnianiu poszczególnych świętych, różnych przedstawień Matki Boskiej czy Trójcy Świętej. Dzisiaj postępująca laicyzacja społeczeństwa powoduje, że wiedza ta nie jest już tak oczywista i powszechna. Spośród prezentowanych świętych szczególnie interesującymi są: św. Izydor, patron rolników z atrybutami – aniołem, który orze za niego, gdy święty modli się przy przydrożnej figurze i pługiem; św. Barbara, patronka m.in. dobrej śmierci, górników, architektów, kowali, murarzy, tkaczy czy więźniów; św. Franciszek, patron Akcji Katolickiej, ekologów, tapicerów…– tłumaczy Marcin Ogrocki, kurator wystawy.
Wystawa jest też pretekstem do pokazania kolekcji religijnego, ludowego malarstwa i rzeźby z przełomu XIX i XX wieku, jednej z najciekawszych i najcenniejszych w Dziale Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawę będzie można oglądać do 15 lutego.
Materiały Muzeum Górnośląskiego
Foto: W. Bryński