Ból towarzyszy nam niemal na każdym etapie życia. Chociaż uciążliwy, jest też potrzebny – ostrzega nas przed uszkodzeniami tkanek, informuje, że któryś z naszych narządów nie funkcjonuje prawidłowo, a dzięki temu podejmujemy działanie, aby wyleczyć stan chorobowy.
Pomimo, że ból nie należy do przyjemnych doświadczeń, z całą pewnością ma też pozytywne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ ostrzega nas przed zmianami chorobowymi. Cały problem w tym, że często wystąpienie bólu nie powoduje jednoznacznej diagnozy jego przyczyn, stąd najczęściej pacjenci uskarżający się na tego typu dolegliwości muszą wykonać dodatkowe badania.
Ponadto nie wszyscy odczuwają ból w takim sam sposób, a nasza wrażliwość zależy od szeregu czynników, do których należą m. in. psychika czy płeć. Zdarza się, że problem trwa nieco dłużej, a jego przyczynę trudno jednoznacznie ustalić; występujący w takiej sytuacji przewlekły ból można podzielić na trzy kategorie:
- z ustaloną przyczyną i szansą na powrót do zdrowia,
- z ustaloną przyczyną, ale bez szans jego wyeliminowania
- ból spowodowany zaburzeniami emocjonalnymi, kiedy jednoznacznie nie można wskazać jego przyczyn.
Niezależnie od tego, która z wymienionych opcji nas dotyczy, z całą pewnością należy podjąć odpowiednie działania, które przyniosą ulgę w cierpieniu.
Kiedy sporadycznie dolega nam ból głowy czy brzucha, najczęściej sięgamy po odpowiednie leki, które w szybki sposób pomagają uporać się z problemem. Tego typu farmaceutyki jednak nie pozostają obojętne dla naszego organizmu, a przyjmowanie ich przez dłuższy okres czasu z pewnością nie sprzyja zdrowiu.
W takiej sytuacji warto sięgnąć po inne sposoby, przykładowo na stronie ABC Zdrowie znajdziemy naturalne metody radzenia sobie z migreną. Ból to wrażenie powstające w mózgu, dlatego należy zadbać również o odpowiedni stan umysłu, który pozwoli zminimalizować jego uciążliwość, a więc np. stosować techniki relaksacyjne.